Zamknij

Zawory bezpieczeństwa. Na to warto zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni

08:39, 02.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:39, 03.09.2021

Niekontrolowany wzrost ciśnienia w instalacji lub urządzeniu (wzrost ponad ustalone wartości), to realne zagrożenie wybuchem zbiornika lub nawet całej instalacji. Aby temu zapobiec stosuje się powszechnie zawory bezpieczeństwa, których rolą jest właśnie wyeliminowanie ryzyka eksplozji. Jak to się dzieje? Zasada działania tego typu zaworów jest zawsze taka sama. W momencie, gdy ciśnienie nadmiernie wzrośnie, tj. ponad ustalona wartość graniczną, zawór samoczynnie otworzy się, odprowadzi nadmiar gazu lub cieczy i następnie zamknie się, gdy ciśnienie spadnie i powróci do pożądanego poziomu. Czy każdy zawór bezpieczeństwa to zatem takie samo urządzenie? Otóż nie. Wybierając je warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Zawór sprężynowy, czy upustowy?

Najbardziej podstawowa klasyfikacja pozwala nam wyróżnić zawory bezpieczeństwa sprężynowe oraz upustowe. Różnica pomiędzy wymienionymi rozwiązaniami polega przede wszystkim na tym, że w przypadku zaworu upustowego mamy do czynienia ze stopniowym otwieraniem się zaworu w chwili wzrostu ciśnienia ponad przyjęte wartości graniczne. Zawory sprężynowe wyróżnia z kolei fakt, że do tego, aby działać nie potrzebują zasilania z zewnętrznego źródła energii. W przypadku wystąpienia awarii ich funkcjonowanie pozostaje zatem niezagrożone.

Choć zasada działania zaworów bezpieczeństwa generalnie jest zawsze taka sama, to jednak urządzenie urządzeniu nie jest równe. Pierwszym elementem podczas wyboru powinno być to, czy zawór spełnia obowiązujące normy, jak chociażby asortyment, jaki znaleźliśmy na  https://www.saga.info.pl/zawory-bezpieczenstwa/. Urządzenia zabezpieczające przed nadmiernym ciśnieniem powinny spełniać wymagania określone m.in. w normie PN-EN ISO 4126-7:2013-12, czy też API 520

Zanim wybierzemy zawór, sprawdźmy rodzaj przyłącza

Przyłącze może być przede wszystkim kołnierzowe lub gwintowe. Do tego na rynku można znaleźć zawory bezpieczeństwa z przyłączami będącymi połączeniem tych dwóch rozwiązań (np. zawory z przyłączem gwintowym na wlocie i kołnierzowym na wylocie), lub innego typu hybrydą, jak zawory z przyłączem do przyspawania na wlocie i z przyłączem kołnierzowym na wylocie.

Ważny jest odpowiedni dobór wielkości zaworu

Zawory bezpieczeństwa zawsze dobieramy zgodnie z konkretnymi wymaganiami instalacji lub urządzenia, jakie mają one chronić przed wzrostem ciśnienia ponad wartości graniczne. Ważne, aby zawór miał odpowiednią wielkość, co wiąże się bezpośrednio z jego przepustowością. Ta nie może być mniejsza od maksymalnej wydajności zbiornika, kotła, sprężarki, czy pompy, a zatem urządzenia będącego źródłem ciśnienia w danej instalacji.

Poza doborem istotny jest prawidłowy montaż

Pamiętajmy, że zawory bezpieczeństwa zawsze montujemy w pozycji pionowej, chyba że mamy do czynienia z zaworem o konstrukcji, która została przystosowana do montażu poziomego. Dodatkowo, zawór należy ustawić odpowiednio do parametrów roboczych urządzenia ciśnieniowego i dbać o odpowiednią częstotliwość sprawdzania, czyli przedmuchiwania zaworu (to, z jaką regularnością należy dokonywać owych czynności określa standardowo producent),

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%