Zamknij
REKLAMA

Wspólnoty osiedlowe i sąsiedzkie relacje społeczne

12:18, 27.07.2021 | materiały partnera

Sąsiedzkie relacje społeczne stały się szczególnie istotne w czasie pandemii. Jak pokazują badania socjologiczne, coraz więcej osób zwraca uwagę na dobre sąsiedztwo oraz poczucie więzi i przynależności, jakie daje wspólnota osiedlowa.

W dobie pandemii nasze więzi społeczne i relacje z innymi ludźmi zostały wystawione na próbę i poddane weryfikacji. Dystans społeczny oraz odseparowanie od bliskich sprawiły, że anonimowość i izolacja, jaką daje mieszkanie w dużym mieście przestały być tak atrakcyjne. Nagle doceniliśmy swoich sąsiadów i możliwość współpracy, jaką dają lokalne, sąsiedzkie inicjatywy. Zmiana podejścia przełożyła się na większą aktywność w sferze wspólnot osiedlowych oraz zainteresowanie mieszkaniami usytuowanymi w kameralnych dzielnicach, w których osiedle jest niezależnie funkcjonującą strukturą społeczną.

Dobre relacje z sąsiadami

Jak pokazują wyniki przeprowadzonych sondaży, aż 93% Polaków przyznaje, że utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami jest potrzebne i ważne. Dobry sąsiad to możliwość szybkiego uzyskania pomocy, przyjazna atmosfera mieszkania na osiedlu oraz większe poczucie bezpieczeństwa. Sąsiedzi organizują się, aby odebrać dzieci ze szkoły, zrobić zakupy dla większej ilości osób czy przeprowadzić zbiórkę w ważnej dla lokalnej społeczności sprawy.

Aby jednak mieć dobre relacje z sąsiadami, najpierw należy ich poznać. Jak to zrobić i przełamać barierę dystansu? Dobrym sposobem jest zapisanie się do wspólnoty mieszkaniowej oraz aktywne zaangażowanie w życie osiedla.

Wspólnoty osiedlowe

Wspólnoty osiedlowe organizują właścicieli i mieszkańców lokali lub budynków wchodzących w skład danego osiedla. Przynależność do wspólnoty często oznacza konieczność płacenia miesięcznej składki, a zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na wspólne cele, które mają poprawić jakość życia na danym osiedlu. Przynależność i aktywny udział w życiu wspólnoty to okazja, aby lepiej poznać swoich sąsiadów oraz zrealizować razem z nimi ciekawe projekty i inicjatywy. Zbudowane w ten sposób poczucie więzi zwiększa poczucie zadowolenie z miejsca zamieszkania.

Deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom

Nowe mieszkania w Legionowie cieszą się sporym zainteresowaniem a inwestorzy starają się spełnić wymagania przyszłych właścicieli. Nowe osiedla cechują się przemyślanym układem, w który pozostawiono wiele miejsca na przestrzeń wspólną oraz rekreacyjną. Coraz częstszym standardem w nowych inwestycjach są place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, czy zielone skwery, gdzie mieszkańcy osiedla mogą spędzać wspólnie czas, relaksując się po pracy.

Na terytorium nowych osiedli często znajdują się również przedszkola, kluby fitness oraz lokalne kawiarnie i sklepiki. Duża ilość miejsc, w których sąsiedzi mają szansę się spotkać, sprzyja integracji i ułatwia wzajemne poznawanie się. Przykładem pozytywnej działalności deweloperów oraz lokalnych samorządów są także cyklicznie organizowane akcje, jak na przykład dzień „Poznaj swego sąsiada”. Podejmowane działania służą budowaniu silnej lokalnej wspólnoty opartej na dobrych sąsiedzkich relacjach.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%