Zamknij

Mieszkanie w stanie deweloperskim - sprawdź co powinieneś wiedzieć

15:48, 18.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:49, 18.05.2021

Na polskim rynku mieszkaniowym coraz większą popularnością cieszą się tak zwane mieszkania w stanie deweloperskim. Są one popularne przede wszystkim z jednego względu – ich cena jest bardzo atrakcyjna i tym samym zachęcająca do kupna. Co warto więc wiedzieć o takiego typu mieszkaniach przed zakupem?

Czym jest stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski mieszkania to zwykle po prostu określenie na surowy stan danego lokalu. Czym więc jest stan surowy? Najprościej rzecz ujmując to stan w którym deweloper ukończył prace związane z ociepleniem, przyłączeniami mediów (prąd, gaz, woda), przygotowaniem ścian na ostateczne malowanie oraz podłóg pozostawionych pod konkretne wymogi klienta, więc będzie potrzebne na przykład wyłożenie posadzek. Należy jednak mieć na względzie to, że stan deweloperski może być inaczej rozumiany przez różnych deweloperów. Nie ma jednej definicji pod tym względem, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania w takim stanie warto drobiazgowo przestudiować umowę. Dlaczego jest to takie ważne? Okazuje się bowiem, że niektórzy deweloperzy stosują różnego rodzaju oferty, więc można spotkać się na przykład z mieszkaniem w podwyższonym stanie deweloperskim. W umowie można też znaleźć dodatkowe zapisy, które pozwalają na większą dowolność w wyborze opcji za dodatkową opłatą.

Sprawdź ofertę dewelopera Dom Development

Jaką pracę należy wykonać, aby zamieszkać w takim mieszkaniu?

Jak łatwo się domyśleć stan deweloperski to nie mieszkanie do którego można się z dnia na dzień wprowadzić. Aby mieszkanie nadawało się do zamieszkania należy tam wykonać jeszcze dużo pracy, a w gruncie rzeczy chodzi o to, aby po prostu je wykończyć według własnego punktu widzenia i własnych potrzeb. Można to zrobić samodzielnie, ale można też zdać się na ekipę profesjonalistów, którzy zajmą się tego typu pracą. Może okazać się na przykład potrzebne inne rozplanowanie gniazdek elektrycznych, miejsca na lampy i tym podobne kwestie związane bezpośrednio z przyłączami. W kolejnym etapie będzie trzeba pomalować sufity i ściany. Nie można zapomnieć także o tym, że sporo czasu będzie trzeba poświęcić na instalację wymaganych elementów w kuchni oraz łazience, a do tego dochodzi kwestia kafelkowania. Następnie pozostaje montaż podłóg i drzwi wewnętrznych. Tak przygotowane mieszkanie jest już prawie gotowe, teraz tylko wystarczy właściwie je urządzić, a więc umeblować i udekorować według własnego gustu. Jak więc wyraźnie widać mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga sporych nakładów czasu i dość często dodatkowych kwot na wynajem ekipy do przeprowadzenia ostatecznych prac.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%