Zamknij
REKLAMA

Jak otrzymać i zrealizować e-receptę w czasie pandemii COVID-19?

13:06, 21.10.2020 | materiały partnera

Pandemia COVID-19 całkowicie zmieniła nasze życie. Póki co, nic nie wygląda tak jak wyglądało kiedyś, i nic też nie zapowiada, aby wszystko szybko wróciło do normy. Pandemia mocno odcisnęła piętno nawet na załatwianiu wielu zwyczajnych, codziennych spraw, takich jak chociażby wizyta u lekarza czy realizacja recept. Wynika to z faktu, że osoba poddana kwarantannie a także osoby o podwyższonym ryzyku zakażenia nie powinny wychodzić z domu. Zatem jak w takiej sytuacji otrzymać a następnie zrealizować receptę - a właściwie e-receptę - otrzymaną od lekarza?     

  1. Kto może wystawić e-receptę?  
  2. Jak i gdzie zrealizować e-receptę?  

Kto może wystawić e-receptę?  

Zacznijmy od tego kto w ogóle może wystawić e-receptę? Wydawać by się mogło, że taki uprawnienia ma jedynie lekarz, ale okazuje się, że podobnie jak to wygląda z receptą papierową, wystawić może ją określona grupa specjalistów. Recepty bowiem wystawić może lekarz, dentysta, felczer, starszy felczer, ale także pielęgniarka i położna. Wszystkie wymienione osoby, mogą wystawić także receptę w formie elektronicznej, czyli właśnie e-receptę. Aby taką receptę otrzymać a później zrealizować, pacjent musi mieć dostęp do Internetu lub telefonu. Wynika to z Prawa farmaceutycznego, a dokładnie z art. 96b gdzie wyjaśniono, że osoba uprawniona do wystawiania e-recepty, przekazuje pacjentowi różne informacje z nią związane. Najważniejszy jest jednak 4-cyfrowy kod, który pozwala na dostęp do recepty i jej późniejszą realizację. Kod ten przesyłany jest na adres poczty elektronicznej lub numer telefonu podany przez pacjenta, w postaci wiadomości tekstowej zawierającej dodatkowo informację o konieczności podania numeru PESEL przy realizacji recepty. Do informacji tych, pacjent ma również dostęp poprzez Internetowe Konto Pacjenta.  

Jak i gdzie zrealizować e-receptę?  

Wiemy już jak pacjent może otrzymać e-receptę. Jednak niektórzy mogą zastanawiać się jak i gdzie ją zrealizować. Tutaj odpowiedź jest dość prosta. “E-receptę pacjent może zrealizować właściwie w każdej aptece a nawet w punkcie aptecznym na terenie całego kraju. Aby to zrobić, należy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod, który pacjent otrzymał SMS-em bądź e-mailem oraz swój PESEL. Receptę taką można zrealizować także pokazując kod kreskowy z e-recepty, którą również można otrzymać za pomocą poczty elektronicznej” - radzi adwokat. Warszawa jako stolica, jest oczywiście przygotowana na obsługę e-recept, czyli zarówno na wystawianie takich recept przez osoby do tego uprawnione, jak i realizację ich na terenie całego miasta. Warto jednak zaznaczyć, że w imieniu osoby, która została objęta kwarantanną, taką e-receptę może zrealizować bliska jej osoba. Musi ona jedynie posiadać kod dostępowy, który pacjent może przesłać jej na przykład droga elektroniczną. Istnieje także opcja, że pacjent – nawet ten poddany kwarantannie – sam zrealizuje taka receptę nie wychodząc z domu. Apteki rozumiejąc sytuację, umożliwiają takim osobą przesyłanie informacji o e-receptach na adres e-mailowy apteki. W taki też sposób pacjent może zamówić potrzebne leki, zapłacić za nie przelewem, a apteka dostarczy zamówienie na wskazany adres. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%