Zamknij
REKLAMA

Kredyt gotówkowy – dlaczego bank odmawia jego udzielenia?

09:14, 07.05.2020 | materiały partnera

Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy nie jest równoznaczne z jego otrzymaniem. Niestety, czasem zdarza się, iż mimo usilnych starań, bank czy inna instytucja finansowa odrzuca Twój wniosek. Z czego więc wynika ta odmowa i co możesz na to poradzić?

Na początku warto uświadomić sobie, że bank nie może odmówić Ci przyznania kredytu bez podania przyczyny, ponieważ zobowiązuje go do tego Prawo bankowe na podstawie ustawy wprowadzającej RODO. Ponadto wyjaśnienie dotyczące dokonanej przez siebie oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy musi mieć formę pisemną. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że doradca bankowy nie może powiedzieć Ci po prostu „nie ma Pan odpowiedniej zdolności kredytowej, dlatego nie udzielimy Panu kredytu”, ale musi też udzielić Ci informacji odnośnie tego, co wpłynęło na taką ocenę. Jeśli więc poznasz przyczyny takiej decyzji, będziesz mógł w przyszłości zabezpieczyć się, aby zwiększyć swoje szanse na kredyt gotówki.

Jeśli szukasz idealnego kredytu sprawdź kredyt gotówkowy ranking.

Jakie są najczęstsze przyczyny, dla których bank odrzuca wniosek o kredyt gotówkowy?

Musisz wiedzieć, że decydując się na kredyt gotówkowy warunki, które musisz spełnić, są dość rozbudowane. Chodzi tu między innymi o zatrudnienie, wiek, historię kredytową i wiele innych. Co więc zwykle jest brane pod uwagę?

— Po pierwsze, odmowa udzielenia kredytu wynika ze zbyt niskich dochodów. Dla banku byłoby to zbyt duże ryzyko, że Twoje zarobki nie pozwolą na regularne spłacanie rat kredytu. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ kiedy Twoja sytuacja finansowa się ustabilizuje, będziesz mógł ponownie wnioskować o kredyt i wówczas istnieje większa szansa, że go dostaniesz.

Kolejną kwestią jest czas pracy. Z reguły szanse na kredyt zwiększa umowa o pracę na czas nieokreślony, choć może to nie być wystarczające. Warto więc przepracować na takiej umowie co najmniej kilka miesięcy, by być bardziej wiarygodnym dla banku.

Odmowa udzielenia kredytu wynika często również ze zbyt dużej liczby zobowiązań. Bank musi sprawdzić nie tylko Twoje zarobki, ale także wszelkie obciążenia. Jeśli okaże się, że spłacasz już kilka rzeczy na raty czy wciąż nie spłaciłeś jeszcze rat pożyczki, wówczas może stwierdzić, że Twoje wydatki są za duże, aby mieć pewność, że będziesz mieć wypłacalny w sytuacji nowego kredytu. W związku z tym warto spłacić najpierw przynajmniej część zobowiązań, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego.

Z liczbą zobowiązań wiąże się także historia kredytowa. Jeśli wcześniej nie regulowałeś rat terminowo to możesz spodziewać się, że bank czy inna instytucja finansowa prawdopodobnie odmówi Ci przyznania kredytu. Poza tym problemem bywa też zupełny brak historii kredytowej. Warto dodać, że Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje o dłużnikach przez 5 lat, więc po upływie tego czasu będziesz mieć czystą kartę.

Innym powodem, dla którego dana instytucja odmówiła przyznania kredytu może być wiek. Konieczne jest tu osiągnięcie wieku minimalnego (z reguły 18 lub 21 lat). Ponadto większość banków nie udziela wysokiego kredytu na długi okres osobom w wieku emerytalnym, np. po 70 roku życia, choć oczywiście można znaleźć również takie instytucje, które nie mają z tym problemu.

Co zrobić, jeśli bank odrzucił Twój wniosek o kredyt gotówkowy?

W takiej sytuacji możesz próbować zwiększyć swoje szanse np. poprzez stabilizację finansową, podpisanie umowy o pracę na czas nieokreślony czy przez terminowe spłacanie swoich dotychczasowych zobowiązań. Jeśli natomiast potrzebujesz zastrzyku gotówki jak najszybciej, wówczas zorientuj się, które instytucje finansowe oferują kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, ponieważ zdarza się, że niektóre z nich udzielają pożyczek także osobom o niskich dochodach czy zadłużonym. W takim wypadku oczywiście wysokość kredytu jest znacznie niższa. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej przy pomocy kalkulatora zdolności kredytowej. Są to obliczenia orientacyjne, dlatego w celu uzyskania szczegółowych informacji najlepiej jest skontaktować się z bankiem lub sprawdzić kredyt porównanie ofert.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop