Zamknij

Kiedy zwrócić się o pomoc do neurochirurga?

11:44, 31.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:44, 31.03.2020

Rozwój medycyny sprawia, że do niedawna nieuleczalne choroby można dzisiaj z powodzeniem zwyciężyć. Jedną z dziedzin, która idzie w parze z postępem, jest neurochirurgia. Z jakimi dolegliwościami borykają się lekarze tej specjalizacji?

Neurochirurgia zajmuje się leczeniem oraz profilaktyką schorzeń centralnego, oraz obwodowego układu nerwowego przy zastosowaniu metod chirurgicznych. Do specjalisty kierowane są osoby skarżące się na zawroty i bóle głowy, mrowienie lub drętwienie kończyn, z dyskopatiami kręgosłupa, częstymi omdleniami oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi. Lekarz analizuje czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu, a także prowadzi jego leczenie przedoperacyjne, operacyjne i pooperacyjne. Dzięki temu otrzymujemy wsparcie na każdym etapie walki z dolegliwościami. Spotkać można ekspertów pracujących w zespołach. Takie podejście podnosi drobiazgowość analizy, a wielowymiarowość oceny zwiększa jakość diagnozy.

Choroby, którymi zajmie się neurochirurg

Neurochirurgia to obszerne zagadnienie, które obejmuje wiele chorób. Warto wiedzieć, kiedy możemy zwrócić się o pomoc do tego specjalisty, a kiedy wybrać innego. Takie choroby jak miażdżyca czy niedrożność tętnic powinien zbadać kardiochirurg lub chirurg naczyniowy. Omawiany lekarz z powodzeniem pomoże w przewlekłych oraz ostrych bólach kręgosłupa, urazach rdzenia kręgowego czy guzach mózgu i kręgosłupa.

Chirurgia układu nerwowego także zmaga się z nowotworami m.in. wewnątrzczaszkowymi, chorobami naczyniowymi mózgu, wodogłowiem, krwotokami wewnątrzczaszkowymi czy naczyniakami. W kompetencjach lekarza jest rozpoznanie chorób układu nerwowego, wykonanie pełnego zakresu podstawowych zabiegów neurochirurgicznych, a także kierowanie leczeniem na różnych jego etapach. Pomoc z opisanymi dolegliwościami znaleźć można np. w Form Grupa Lekarska.

Jak wygląda diagnostyka?

Na początkowym etapie rozpoznania, diagnostyka skupia się na badaniach neurologicznych. Sprawdzane jest napięcie mięśniowe, ich siła, a także występowanie różnorodnych odruchów. Do potwierdzenia diagnozy wykorzystuje się techniki obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Pierwsze badanie umożliwia otrzymanie przekrojów, czyli obrazów tomograficznych w technologii 2D lub 3D, a rezonans umożliwia zajrzenie do wnętrza ciała. Obie metody są nieinwazyjne.

Między innymi wspomniane badania pozwalają na postawienie trafnej diagnozy. Jest ona często dyskutowana z innymi neurochirurgami, co zwiększa szanse na zaplanowanie skutecznego leczenia. W zależności od zaawansowania choroby stosuje się metody mało inwazyjne lub bardziej inwazyjne. Te pierwsze dotyczą zabiegów, które można przeprowadzić ze znieczuleniem miejscowym. Drugie to operacje, których celem jest usunięcie poważniejszych chorób. Skutecznym specjalistą w dziedzinie neurochirurgii, jest Grzegorz Piwowarski. Więcej informacji o tym lekarzu znaleźć można na https://formgl.pl/zespol/grzegorz-piwowarski/.

Choroby układu nerwowego mogą dotknąć każdego z nas niezależnie od wieku. Jeżeli borykamy się np. z przewlekłymi i ostrymi bólami głowy, to warto udać się po konsultację do specjalisty. Bagatelizowanie sprawy może mieć opłakane skutki. Z kolei prewencja pozwala na trafną diagnozę i skuteczne wyleczenie. Warto zadbać o to, co najcenniejsze, nasze zdrowie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%