Zamknij

Lampy wiszące – użyteczny i dekoracyjny element wnętrza

14:45, 18.06.2019 | materiały partnera

Aranżując jakiekolwiek pomieszczenie domowe musimy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Właściwie dobrane lampy potrafią kompletnie zmienić charakter wnętrza i dodają mu oryginalności. Nie od dziś wiadomo, że oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas aranżacji przestrzeni. W pomieszczeniu powinno znajdować się kilka źródeł światła o różnym natężeniu. Trzeba także pamiętać o właściwym rozmieszczeniu lamp.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp wiszących?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przy wyborze lamp, zwrócić uwagę na ich wielkość. Średnica lampy musi odpowiadać wielkości pomieszczenia. Zbyt duże żyrandole wyglądają groteskowo w niewielkich pokojach. Właściwą średnicę lampy można określić w bardzo prosty sposób. Wystarczy zmierzyć długość i szerokość pomieszczenia, wynik zmienić z metrów na centymetry i pomnożyć przez 2,5. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę rodzaj żarówek. Coraz bardziej popularne LED-y z pewnością są energooszczędne, ale mają tylko 70% odwzorowania kolorów i nieraz trzeba umieścić ich większą liczbę, by dobrze oświetlić wnętrze. Szeroki wybór różnego rodzaju lamp wiszących dostępny jest na: https://www.cudownelampy.pl/lampy-wiszace.html. Firma proponuje modele, które sprawdzą się w wielu aranżacjach.

Gdzie umieszczać lampy wiszące?

Lampy wiszące zaliczane są do oświetlenia centralnego, dlatego należy zawieszać je w głównych punktach pomieszczenia. Jeśli mamy do czynienia ze standardową wysokością pomieszczenia około 2,5 metra, lampa powinna wisieć około 1,9-2,1 metra od podłogi. Ten rodzaj oświetlenia świetnie nadaje się nad stół w jadalni i blat kuchenny. Lampa sufitowa musi być umieszczona w takim miejscu, by nie przeszkadzała domownikom.

Odpowiedni styl lampy

Lampa wisząca ma być nie tylko elementem funkcjonalnym, ale również dekoracyjnym. Ważny jest właściwy dobór stylu klosza do całej aranżacji. W przestronnych, nowoczesnych wnętrzach, doskonale sprawdzą się modele szklane, albo metalowe. Od kilku sezonów na topie utrzymuje się minimalizm, dlatego wielu użytkowników wybiera klosze o prostych, geometrycznych kształtach, bez większych zdobień. W pomieszczeniach glamour niezbędne są żyrandole. Mogą one być kryształowe, albo wykonane z tworzyw sztucznych. Bez dwóch zdań, odmienią one charakter każdego wnętrza. Umieszczenie bogato zdobionego żyrandola w łazience, może w mgnieniu oka zmienić ją w salon odnowy. Warto jednak pamiętać, by nie mieszać ze sobą kilku stylów. Zestawianie ze sobą zbyt dużej liczby sprzeczności finalnie tworzy kiczowaty efekt i nieład aranżacyjny. Warto eksperymentować i przełamywać konwencje jednym, charakterystycznym elementem. Na rynku dostępne są lampy wiszące stworzone z różnych materiałów m.in.: drewna, miedzi, metalu, szkła, ze sklejki i ze sznurka. Poza tym, mamy do dyspozycji modele z kloszem skierowanym do góry lub do dołu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone