Zamknij

Czym jest wypalenie zawodowe?

14:02, 07.06.2019 | materiał partnera
Skomentuj

Rutyna w pracy, uciążliwe obowiązki oraz stresująca atmosfera w biurze bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie. Obecnie coraz więcej Polaków zmaga się z tak zwanym wypaleniem zawodowym, które zniechęca do jakiejkolwiek aktywności.

Jakie mogą być przyczyny wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe jest bezpośrednio związane z wykonywaną pracę. Często wywołują je zbyt stresujące obowiązki, które są za dużym obciążeniem dla psychiki. Niechęć do aktywności zawodowej może być także spowodowana pracą niespełniającą naszych oczekiwań – na przykład na polu finansowym. Wiele osób nie potrafi pogodzić się z codzienną rutyną. Konieczność ciągłego wykonywania tych samych obowiązków zabija w nich kreatywność i chęć do pracy. Niektórzy są rozczarowani charakterem wykonywanego zawodu, którego realia znacznie odbiegają od wymarzonej wizji.

Objawy wypalenia zawodowego

Charakterystycznym objawem wypalenia zawodowego jest uczucie ciągłego zmęczenia, pomimo prowadzenia zdrowego trybu życia. Senność dodatkowo zniechęca do pracy, co potęguje frustrację. W rezultacie osoba zmagająca się z wypaleniem zawodowym często staje się nieprzyjemna dla ludzi i chętnie wywołuje konflikty – nie tylko w pracy, ale także w domu. Znamiennym symptomem to również przekonanie o własnym niepowodzeniu. Wypaleniu zawodowemu zazwyczaj towarzyszy niechęć do jakichkolwiek aktywności. Obowiązki zawodowe sprawiają nam coraz większą trudność, a wiele z nich wykonujemy znacznie dłużej niż do tej pory.

Jak pokonać wypalenie zawodowe?

Często najlepszym sposobem na walkę z wypaleniem okazuje się odpoczynek od pracy. Co najmniej dwutygodniowy urlop pomaga zregenerować siły i przygotować organizm do nowych wyzwań. Jeśli jednak źródłem wypalenia jest sama praca, warto zdecydować się na jej zmianę. Czasami wystarczy rozpocząć działalność zawodową w innej firmie o podobnym profilu działalności, ale często najskuteczniejszym rozwiązaniem jest całkowita zmiana branży. Ważne, aby zadbać o odpoczynek oraz nie zapominać o aktywności fizycznej.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone