Zamknij

Czy korona porcelanowa na Żoliborzu, czy gdziekolwiek indziej, to dobry pomysł?

11:45, 03.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:47, 03.04.2019

Często nazywane koronkami – korony protetyczne, mają za zadanie odbudować zęby, które są w tak złym stanie, że nie ma możliwości ich wypełnienia. Są to stałe uzupełniania protetyczne, które nie są ściągane. Najczęściej zakłada się je, kiedy naturalna korona zęba ulegnie zniszczeniu po leczeniu kanałowym, lub po złamaniu czy próchnicy. Poprawiają estetykę uzębienia oraz przywracają jego funkcje.

Jak najlepiej odnaleźć dobry gabinet protetyczny, który wykona dla nas odpowiedni zabieg? Wystarczy skorzystać z Internetu. Mieszkając w Warszawie, w wyszukiwarkę internetową można wpisać np. hasło – korona porcelanowa Żoliborz, a wyniki wyszukiwania wskażą nam najpopularniejsze oferty z tej dzielnicy.

Korony porcelanowe, pełnoceramiczne

Ich dużą zaletą jest to, że świetnie wyglądają i są częściowo przezierne, dzięki czemu przypominają naturalne szkliwo. Nie wywołują też żadnych uczuleń. Są jednak nieco podatne na pękanie, a ich trwałość może oddziaływać na ścieranie zębów przeciwległych.

Korony porcelanowe na metalowej podbudowie

Jako, że są bardzo elastyczne, nie pękają tak często. Niestety, niektóre stopy metalu, mogą powodować pewne reakcje alergiczne.

Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu

Mogą pochwalić się bardzo naturalnym wyglądem, przy jednoczesnej wytrzymałości. Ponadto, nie ma obaw przed uczuleniami. Mogą się jednak pojawić problemy z ich umiejscowieniem, ponieważ wymaga się przy nich dość większej, minimalnej grubości.

Kiedy założyć koronę protetyczną?

Głównymi wskazaniami do założenia koron protetycznych jest przede wszystkim osłabienie bądź mechaniczne uszkodzenie naturalnej korony zęba. Może być to też problem z jej wyglądem. Dlatego, kiedy dojdzie do złamania zęba, osłabienia go w wypadku próchnicy lub nie ma już możliwości wypełnienia go, zakłada się koronę. Zabieg wykonuje się także, kiedy doszło do leczenia kanałowego, a w jego wyniku naturalna korona została zniszczona bądź osłabiona. Bywa, że korony są też podporą mostu protetycznego, w takiej sytuacji zakłada się je też na zęby naturalne. Jeżeli pacjent sobie zażyczy, koronę można założyć, aby poprawić estetykę uzębienia np., kiedy pacjent pragnie poprawić kolor lub kształt naturalnej korony zęba.

Dodatkowe leczenie przed założeniem korony

Jeszcze zanim zostanie wykonany zabieg założenia korony, stomatolog powinien przeprowadzić badanie, aby ustalić możliwości leczenia. Najczęściej, koronę mocuje się na zębie, którego dotyczy dana choroba. Stare uzupełnienia są usuwane, a zastępują je nowe. Te zęby, które są wyjątkowo zniszczone, mogą potrzebować specjalnego przygotowania, za pomocą wkładu.

Jeżeli ząb, na który zakłada się koronę jest osłabiony, istnieje spore ryzyko, że może dojść do jego uszkodzenia. Protetyka na Żoliborzu, stosuje praktykę (przed i po zakończeniu kanałowego leczenia) wykonywania stosownych zdjęć RTG zęba. Pozwala to lekarzowi utwierdzić się w fakcie, że można przejść do kolejnych faz leczenia.

Szlifowanie zęba i pobieranie wycisku protetycznego

W następnej fazie, ząb jest szlifowany tak, aby założenie korony protetycznej było możliwe. Dzięki temu, ząb zostaje zmniejszony w swoich wymiarach do odpowiedniej grubości, aby mógł wypełniać przestrzeń między sąsiadującymi ze sobą zębami. To co zostanie z zęba, jest stosownie zabezpieczone impregnacyjną warstwą oraz tymczasową, akrylową koroną. Po samym oszlifowaniu, pobiera się tzw. wycisk protetyczny, które obejmuje zęby przeciwstawne oraz te przyległe. Wycisk pobiera się umieszczając na ustach pacjenta specjalną, plastyczną masę. To właśnie w niej, zostaje odciśnięty kształt szczęki pacjenta. Wizyta powinna także obejmować, określenie oczekiwanego koloru korony protetycznej.

Cementowanie

Protetyka stomatologiczna na Żoliborzu zakłada, że zanim lekarz założy koronę, pacjent powinien ją przymierzyć. Lekarz może sprawdzić, czy wszystko jest odpowiednio dopasowane. Jeśli po tym wszystkim, pacjent wyrazi zgodę, korona protetyczna zostaje zacementowana.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%