Zamknij

Wycena lokali – czy można zrobić to samemu?

14:38, 10.10.2018 | Materiał Partnera

Sprzedaż jakiegokolwiek lokalu to wyzwanie. I to nie dlatego, że ciężko znaleźć nabywcę, ale głównie z uwagi na problemy z jego rzetelną i dokładną wyceną. Jak to zrobić? Gdzie szukać pomocy? O tym w poniższym tekście.

Czym jest lokal?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest lokal. Z pewnością, gdy słyszysz to słowo, przed oczami masz obraz jakiegoś zakładu fryzjerskiego, biura ubezpieczeń czy restauracji. Tymczasem lokalem może być nawet mieszkanie. Według definicji lokal to „wydzielona część budynku służąca celom mieszkaniowym lub innym (usługowym, produkcyjnym, handlowym) albo użytkowym (garaż)”. Oznacza to, że każde mieszkanie jest lokalem, co pociąga za sobą wniosek, że wycena lokali dotyczy niemal każdego z nas. A skoro tak, to ten tekst jest również dla ciebie. Prezentujemy ci możliwości wyceny różnych lokali użytkowych.

Wycena lokali – skomplikowane zadanie

Zajmijmy się najpierw „podstawowym” rodzajem lokalu, czyli mieszkaniem. Jego wycena nie jest niestety taka prosta, jak chociażby w przypadku wyceny samochodu. By wycenić jakiekolwiek auto, najlepiej jest sprawdzić kwoty, za jakie identyczny pojazd chcą sprzedać ich właściciele. Jeżeli zaś chodzi o mieszkania, to ciężko znaleźć w sieci ogłoszenie o sprzedaży takiego samego jak nasze. Co więc robić w tym przypadku? Jeżeli samemu podejmujemy się wyceny lokalu, musimy zdać się na naszą intuicję oraz czynniki podnoszące lub obniżające wartość nieruchomości. Są to m.in.: rodzaj budynku, w jakim się znajduje (blok, wieżowiec, kamienica); powierzchnia; bliskość przedszkoli, szkół; sklepy w okolicy czy dostęp do komunikacji publicznej. A przecież mieszkanie nie wyczerpuje definicji lokalu i jest tylko jednym z jego rodzajów. A co z lokalami usługowymi? Jak je wycenić? Tutaj sprawa jest jeszcze trudniejsza. Dlatego warto pomyśleć nad wsparciem rzeczoznawcy.

Rzetelna wycena lokali? Jedynie z rzeczoznawcą

Jak widzisz, wycena lokali nie jest łatwym zadaniem. A im wyższa oczekiwana kwota za nieruchomość, tym łatwiej o pomyłkę. Z tego powodu warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług doświadczonego rzeczoznawcy. Sprawdź tutaj, jak może ci on pomóc. Znalezienie go również nie będzie problemem, bowiem wystarczy zajrzeć do internetu. Po wpisaniu w Google frazy „wycena lokali” ujrzysz listę firm i osób, które świadczą tego typu usługi. Wystarczy jedynie się z nimi skontaktować i ustalić warunki współpracy. Potem pozostaje ci już tylko czekać, aż znajdzie się ktoś, kto będzie gotów zapłacić za dany lokal żądaną przez ciebie kwotę.

(Materiał Partnera)
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone