Zamknij

Po co regulować ciąg kominowy?

13:37, 20.07.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:41, 20.07.2018
Skomentuj

Spalanie dowolnego paliwa jest dosyć prostym procesem fizycznym, ale już to, w jaki sposób optymalizuje się wydajność całego procesu, to skomplikowana kwestia techniczna. Za większość parametrów pracy całego systemu często jednak wcale nie odpowiada piec, tylko przewód kominowy, a ten działa tak, jak mu na to pozwala nasada kominowa lub innego typu regulator ciągu.

Regulacja ciągu kominowego

Regulacja ciągu kominowego to – mówiąc najogólniej – dostosowanie szybkości przepływu spalin w przewodzie do warunków zewnętrznych w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Tym rezultatem jest finalnie osiągnięcie maksymalnej wydajności procesu grzewczego, ale znów – gdyby spojrzeć na to bardziej szczegółowo, okaże się, że regulacja ciągu kominowego jest potrzeba z wielu różnych powodów.

Równomierne nagrzewanie komina

Jak wspominają na swojej stronie eksperci firmy http://www.polmar.net.pl/, regulatory ciągu kominowego pozwalają na równomierne ogrzewanie całego przewodu. To ważne, ponieważ temperatura ścian przewodu wpływa na wytworzenie gradientu ciśnienia na całej jego długości. Różnice te mogą być na tyle duże, że ucieczka dymu będzie w sposób wyraźny przyspieszana lub spowalniana. Może też dojść do cofania spalin, co nie tylko powoduje zagasanie paliwa, ale przede wszystkim może sprowadzać realne zagrożenie zdrowia i życia.

Większa wydajność spalania

Spalanie jest procesem dość mocno rozciągniętym w czasie. Tempo zużywania paliwa zależy od wielu aspektów: dostępności cząstek palnych substancji, ogólnej charakterystyki paliwa, dostępności tlenu czy szybkości odprowadzania dwutlenku węgla i pary wodnej, które również powstają w wyniku reakcji spalania. Regulacja ciągu kominowego pozwala na łatwą optymalizację wszystkich tych parametrów jednocześnie. Efektem jest zmniejszenie ilości odpadu w piecach na paliwo stałe i efektywniejsze odzyskiwanie energii z przemian chemicznych bez względu na rodzaj kotła. To oczywiście przekłada się na wyraźne oszczędności – jeśli uda się uzyskać tę samą ilość ciepła z mniejszej niż zwykle ilości paliwa, to można ogrzać dom zdecydowanie taniej. Według statystyk, regulator ciągu kominowego może pozwolić na zaoszczędzenie nawet do 40% z rocznej kwoty wydatków na ogrzewanie.

Kontrola warunków spalania niezależnie od pogody

Piec przez przewód kominowy ma kontakt z otoczeniem, a to może wpływać na proces spalania: wiatr, wilgotność czy temperatura mogą wpływać na prędkość spalania i wydajność całego procesu. Dlatego automatyczna regulacja ciągu kominowego jest w stanie zapewnić idealne warunki spalania bez względu na aurę. Znów – przekłada się to na oszczędności finansowe, ale także zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ pozwala utrzymać właściwe tempo i kierunek przepływu spalin. To szczególnie ważne w kontekście zmienności pogody w kolejnych sezonach, ale także przy zwyczajnych zmianach w ciągu doby: prosty regulator może sprawić, że zużycie paliwa będzie rozsądniejsze, a koszty ogrzewania mniejsze i przewidywalne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%