Zamknij

Sprawdź, gdzie za darmo zadzwonisz do ciotki z Niemiec

00:00, 29.08.2017 | artykuł sponsorowany
Sprawdź, gdzie za darmo zadzwonisz do ciotki z Niemiec. Fot. depositphotos

Często dzwonisz za granicę? Zniesienie roamingu w obrębie Unii Europejskiej to dla Ciebie z pewnością dobra wiadomość. Sprawdź, który operator proponuje klientom najkorzystniejsze warunki, gdy mowa o roamingu.

Roaming po zmianach

Gdy telefony komórkowe pojawiły się po raz pierwszy w sprzedaży, a było to w 1983 r., kosztowały po 4000 dolarów za sztukę. Dziś są znacznie tańsze, niższe są też ceny połączeń telefonicznych. Jeszcze do niedawna kłopotem wielu osób był roaming. Zaledwie kilka rozmów telefonicznych wykonanych np. na wakacjach za granicą potrafiło skutecznie podwyższyć kwotę widniejącą na rachunku wystawionym przez operatora.

W czerwcu 2017 r. w obrębie Unii Europejskiej zostały zniesione opłaty za roaming. W praktyce oznacza to tyle, że ceny zarówno połączeń telefonicznych, jak i SMS-ów nie mogą być wyższe niż stawki krajowe naliczane przez poszczególnych operatorów. Opłaty za roaming w 2017 wydają się zatem przystępne. Gdzie tkwi haczyk?

Transfer danych – na to musisz uważać

W przypadku połączeń (zarówno wychodzących, jak i przychodzących) i SMS-ów sprawa jest jasna – klienci, którzy podpisali umowę na abonament i w jego ramach otrzymali nielimitowane rozmowy i SMS-y, nie zapłacą ani złotówki za połączenie z dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej. To samo tyczy się krótkich wiadomości tekstowych. Inaczej jest w przypadku transferu danych.

Przepisy zostały tak skonstruowane, że operatorzy sieci komórkowych mają prawo wprowadzić limit na transfer, i dotyczy to również tych klientów, którzy – np. we abonamencie – otrzymali nielimitowany dostęp do internetu. Szczegółowe porównanie w tym zakresie prezentuje porównywarka Komórkomat.pl. Przykładowo użytkownicy, którzy korzystają z:

  • Orange na kartę nie zapłacą za transfer danych. Osoby, które podpisały umowę na abonament, muszą liczyć się z tym, że za pierwsze 1-8 GB nie zapłacą, a później operator naliczy 0,04 za każde 1 MB.
  • Plus nie zapłacą zarówno wówczas, gdy podpisali umowę na abonament, jak i korzystają z jednej z ofert na kartę czy mix.

Tylko z powyższego porównania widać, że operatorzy różnie podchodzą do kwestii transferu danych, a to oznacza, że zainteresowane osoby powinny wykazać się przezornością i sprawdzić, czy mogą spodziewać się naliczenia opłat.

Dzwoń i pisz – to nie kosztuje!

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że w 2015 r. za granicą przebywało niemal 2 mln 400 tys. Polaków. Jeżeli do pracy za granicę wyjechali Twoi bliscy lub znajomi, to teraz nie musisz już obawiać się wysokiego rachunku za połączenia telefoniczne – w każdej chwili możesz zadzwonić i porozmawiać z bliskimi.

(artykuł sponsorowany)
© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone