Zamknij

Tak wiele zależy od nas

13:31, 20.12.2017 opr. MT, fot. SP i Gimnazjum w Kałuszynie
Skomentuj

Akcja "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" tym razem dotarła do uczniów Szkoły Podstawowej im. B Prusa w Kałuszynie oraz  Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie. 

Obie szkoły mieszczą się w tym samym budynku przy ulicy Pocztowej, w pobliżu bardzo ruchliwej trasy A2, dzielącej miasto na stronę północną i południową. Uczniowie zamieszkujący po stronie północnej oraz docierający do Kałuszyna z innych miejscowości każdego  dnia rano i po lekcjach przemierzają ulicę Warszawską. - Podstawowym zagrożeniem jest przejście przez tę bardzo ruchliwą ulicę. Uczniowie są wprawdzie otoczeni opieką  tzw. "Stopka", czyli kontrolera ruchu drogowego nadzorującego przejścia dla pieszych w pobliżu szkoły, ale korzystają też z innych przejść, a w mieście brak jest przejścia z sygnalizacją świetlną - zaznacza Maria Bartosiak, dyrektor gimnazjum. O co należy więc zadbać - zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym? O to, by uczniowie byli jak najlepiej widoczni! 

Tak, jakby Kałuszyn się wyludnił...
Zarówno gimnazjum, jak i szkoła podstawowa czynią wiele, by uczniowie byli świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego. Dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy z obu placówek wychodzą bowiem z założenia, że kropla drąży skałę. Prowadzone w szkołach akcje czasami kończą się wręczaniem odblasków, koszulek, latarek, kasków. Cel zawsze jest ten sam: poprawa bezpieczeństwa. - 3,5 tys. ludzi ginie rocznie na drogach całego kraju, w tym ogromną grupę stanowią piesi.  To więcej niż Kałuszyn ma mieszkańców. Wyobraźmy więc sobie, że nasze miasto wyludnia się po roku - obrazowo tłumaczy Marek Pachnik, dyrektor kałuszyńskiej podstawówki. - Niezmiernie ważne jest więc, by piesi pomogli kierowcom i byli widoczni - dodaje.

Był nawet samochód rajdowy!
Akcja "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" organizowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Siedlcach, strażą pożarną i policją jest znakomitym przykładem kampanii społecznej w praktyce. Uczniowie mogli bezpośrednio uczestniczyć w 4 panelach poświeconych bezpieczeństwu: nauka jazdy po torze rowerowym, omówienie filmu przez funkcjonariuszy policji: " … tak, chce być bezpieczny" , bezpośrednie udział w panelu prowadzonym przez służby ratownicze straży pożarnej polegającym na udzielaniu pierwszej pomocy na fantomach. Wyjątkowy był panel prowadzony przez kierowców Automobilklubu Polski o zasadach bezpiecznego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach na drodze. Odbyła się też prezentacja samochodu rajowego, który bardzo zainteresował uczniów.  Na finał akcji przyjechała Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego, która osobiście skierowała apel do uczniów o noszenie odblasków. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele starostwa  w Mińsku Mazowieckim i WODR w Siedlcach. 

Ewaluacja świadczy
- Uczniowie byli bardzo zaangażowani i aktywnie uczestniczyli w poszczególnych panelach. Z radością odebrali odblaski, a teraz je noszą - przyznaje dyrektor Maria Bartosiak. - Przeprowadziłem ewaluację i okazało się, że autentycznie się im podobało. A musi świadczyć też o tym, że sporo zapamiętali - dodaje dyrektor Marek Pachnik.
W Kałuszynie w ramach akcji "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" przeszkolonych i wyposażonych w odblaski zostało  łącznie 325 uczniów.
- Uczymy się w klasie sportowej, lekcje, także zimową porą, kończymy około 16, stąd odblaski są niezbędne w drodze powrotnej - zauważa Klaudia z II klasy gimnazjum. - Poza tym odblaski są modne, coraz częściej stają się one elementami lubianej przez uczniów odzieży, nie tylko sportowej, najczęściej plecaków oraz butów. Świadomość dbania o bezpieczeństwo istnieje także w naszych domach i jest udziałem zarówno młodych, jak i nieco starszych uczestników ruch drogowego. Moja babcia chętnie wkłada specjalną  kamizelkę za każdym razem, kiedy wsiada na rower, którym jeździ do pracy - dodaje świadoma uczestniczka ruchu drogowego. 
Bartek z tej samej klasy również nie ma nic przeciw odblaskom. - Mój dom oddalony jest od szkoły 5 km, w tym 2-3 km muszę pokonać pieszo. Idę poboczem drogi, w okolicy nie ma chodnika. Noszenie odblasków dają szansę kierowcy na wcześniejsze dostrzeżenie nas i zwiększa drogę hamowania pojazdu, co niejednokrotnie ratuje życie pieszemu - podkreśla uczeń.

Chrońmy największą wartość
Akcja  "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" pozwoliła uświadomić sobie zagrożenia na drodze, poznać sposoby chronienia się przed niebezpieczeństwem, uwidoczniła też błędy w dotychczasowym posługiwaniu się odblaskami, ugruntowała wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wskazała zasady bezpiecznego poruszania się poboczem drogi. 
- Tak wiele zależy od nas. Powinnyśmy udział w ruchu drogowym traktować poważnie i odpowiedzialnie. Nie  tworzyć barier komunikacyjnych między pieszym a prowadzącym pojazd - apeluje na koniec pani dyrektor Maria Bartosiak i wylicza, co bezpieczeństwu NIE służy: noszenie słuchawek i słuchanie w nich głośnej muzyki, korzystanie z telefonu komórkowego, osłanianie głowy kapturem, raptowne wychodzenie na jezdnię oraz zamiłowanie do ciemnych, czyniących nas niewidocznymi strojów. - Musimy dbać o siebie wzajemnie, bo przecież życie ludzkie ma największą wartość - dodaje. 

(opr. MT, fot. SP i Gimnazjum w Kałuszynie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%