Zamknij

Pierwsze muzeum w Węgrowie otwarte

00:04, 02.04.2019 A.K Aktualizacja: 00:10, 02.04.2019
Skomentuj

Muzeum w Węgrowie otwarte. Bogata i wielokulturowa historia miasta została zobrazowana w postaci dokumentów, zdjęć i projekcji multimedialnych, które można obejrzeć w podziemiach klasztoru w Węgrowie.   

Ekspozycja „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” zaciekawi nie tylko miłośników historii, sztuki i kultury, ale także wszystkich zainteresowanych losami miasta i licznymi tajemnicami, które kryje ziemia węgrowska. W czwartek, 28 marca, otwarto pierwsze w Węgrowie muzeum. Na uroczystość przybyli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Maria Koc (…)

Wielokulturowość Węgrowa

Ekspozycja muzealna składa się z kilku części. Pierwsza opowiada o historii miasta od początku jego powstania do roku 1939, są tu też upamiętnione najważniejsze wydarzenia i postaci. Kolejna strefa poświęcona jest katolikom, ukazane są tu też zabytki miasta i działalność edukacyjna, w następnych częściach można poznać bliżej historię Żydów, prawosławnych i Szkotów. (…)   

Uroczystość rozpoczęła się od występów artystycznych. Najpierw swoje zdolności aktorskie zaprezentowali wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie. Po ujmującej historii ukazującej prawdziwe losy rodziny żydowskiej można było jeszcze wysłuchać okolicznościowego koncertu w wykonaniu Anny Filipek, Anety Mroczek, Barbary Rostek-Śladowskiej i Tomasza Mirowskiego.

Potem głos zabrali goście. – To projekt, który pokazuje tożsamość tego miejsca. Wielokulturowość jest polską tradycją, także Węgrowa, jak i wielu polskich miasteczek. Nasza tożsamość wywodzi się z wielokulturowości. Ta wystawa jest jej odzwierciedleniem. To jest wielki honor i zaszczyt, że mogę uczestniczyć w budowaniu instytucji. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w tworzeniu tej ekspozycji – mówił podczas otwarcia minister Piotr Gliński.

Pierwsze kroki

– To jest projekt, który mówi o naszej historii miasta, które istnieje od wielu wieków i w której mieszkali ludzie o różnej narodowości i wyznań i co najważniejsze to oni stanowili wspólnotę, żyli w dobrosąsiedzkich relacjach, nie było tu żadnego pogromu i konfliktów – dodała wicemarszałek Maria Koc. 

Inicjatywa powołania muzeum w podziemiach klasztoru zrodziła się w 2013 roku. (…) Prace adaptacyjne rozpoczęły się od połowy 2018 roku. Nad scenariuszem ekspozycji pracowała m.in. grupa historyków (Michał Gochna, Radosław Jóźwiak, Roman Postek, dr Grzegorz Ryżewski), których zadaniem było odnalezienie nieodkrytych dokumentów związanych z Węgrowem. (…)

Prace adaptacyjne zostały dofinansowane ze środków MKiDN, z funduszu promocji kultury. Wystawa została wsparta przez Fundację Orlen – Dar Serca, a także Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerem ekspozycji muzealnej jest Totalizator Sportowy. Nad całością projektu czuwał kustosz parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie dr Marek Sobisz.

Podczas spotkania wręczono również medale Jana Dobrogosta Krasińskiego. (…)

Więcej w Życiu Siedlecki, w piątek 5 kwietnia

Więcej zdjęć w fotogalerii

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%