Zamknij

Poradzić sobie z agresją. "Bezpieczny dom" pomaga

22:10, 28.12.2018 | A.K
REKLAMA
Skomentuj

Zakończył się właśnie bezpłatny projekt Fundacja Strefa Pociech. Realizowany w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Centrum Wspierania Rozwoju” w Węgrowie pomógł 70 mieszkańcom powiatu węgrowskiego i sokołowskiego.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego nosiło nazwę „Bezpieczny Dom” i skierowane zostało do osób, wobec których kierowane są agresywne zachowania oraz takich, którym trudno czasem zapanować nad złością i krzywdzą innych.

– Projekt miał na celu zintensyfikowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz poszerzenie wiedzy mieszkańców województwa mazowieckiego w tym zakresie. Przemoc w rodzinie uznawana w polskim prawie za przestępstwo może być następstwem błędów wychowawczych, nawyków i stereotypów wyniesionych z domu, niskiego poczucia własnej wartości zarówno sprawcy, jak i ofiary przemocy, nadużywania substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol czy narkotyki, nadmiernego stresu w życiu codziennym, np. z powodu trudności w znalezieniu pracy. Często kojarzy się z agresją fizyczną, awanturami. Zapominamy o tym, że można zranić człowieka na wiele sposobów, „w białych rękawiczkach”. Nie zdajemy sobie sprawy, że ciągła krytyka, poniżanie, okłamywanie, a nawet nadmierna opiekuńczość są przejawami przemocy. Takie zachowania obniżają również poczucie własnej wartości u osób, które tego doświadczają.   Mogą ranić i pozostawiać ślady w psychice na długie lata. W ostatnim czasie coraz częściej pojawia się również problem agresji i wybuchów złości u dzieci. Rodzice często nie wiedzą, jak sobie z tym radzić. Wpędzają się w poczucie winy, w błędne koło kar i nagród, wstydu przed opinią otoczenia. I tu też ważna jest profilaktyka i edukowanie rodziców – mówi dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie Monika Doktorska.

Dyrektor „Centrum Wspierania Rozwoju” w Węgrowie dodaje też, że nie ma ludzi doskonałych i każdy ma prawo popełniać błędy. Nie chodzi tu o to, żeby się obwiniać, ale podjąć działania i spróbować zmienić coś w swoim życiu. Bardzo ważnym krokiem zmierzającym do poprawy sytuacji jest profilaktyka i chęć naprawienia błędów.

W ramach bezpłatnych spotkań przeprowadzone zostały konsultacje z psychologiem, warsztaty tematyczne („Obudź w sobie Olbrzyma – sposoby budowania poczucia własnej wartości”, „Wyłącz napięcie – włącz zasilanie”, „Komunikacja serca”, „Warsztaty radzenia sobie ze złością”), warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców i opieka dla dzieci w formie rozwijających zajęć grupowych i działania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy mogą się zgłaszać pod numerem telefonu 603 072 071. Więcej informacji na stronie www.strefapociech.pl

(A.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone