Zamknij
REKLAMA

To był egzamin z przyzwoitości, do którego warto wrócić myślami

20:30, 28.11.2017 | opr. MT
Skomentuj
REKLAMA

Historia zapisana nie poddaje się tak łatwo zapomnieniu. Zenon Borkowski w swoich dwóch książkach opisuje czasy „Solidarności”. 21 listopada w Sali Białej miało miejsce spotkanie autorskie prezentujące „W cieniu Kościoła. Listy z internatu” oraz „Majówkę z Marszałkiem”.

Książka „W cieniu Kościoła (część I). Listy z internatu (cześć II)” (wydana w Siedlcach w 2016 r.) jest zapisem trudnych okoliczności, w jakich rodziła się i rozpoczynała swoją działalność rolnicza „Solidarność”. Czas ten autor nazywa dorastaniem do wolnej Polski, a z jego szerszych wspomnień widać, że był to też okres sprawdzianu ludzkiej przyzwoitości. Szczególnym egzaminem był stan wojenny i masowe internowania, o czym traktuje druga część książki, wzbogacona, zgodnie z tytułem o autentyczne listy autora do żony, wysyłane drogą nieoficjalną z miejsc przetrzymywania: Białej Podlaskiej, Włodawy, Lublina.

„Majówka z Marszałkiem” (wyd. w Siedlcach w 2017 r.)  opisuje bliższy nam okres dziejów, przypadający na lata 1982-1989. Przedstawia nie tylko historię lokalną. Pewną różnorodność i bogactwo tematów uzasadnia to, że spotykamy w nich te same osoby i, po bliższym przyjrzeniu się, odnajdujemy jakby jeden ciąg zdarzeń. Wszystko spaja zaś ciągle ważne dla autora słowo „SOLIDARNOŚĆ”.

Zenon Piotr Borkowski to współzałożyciel NSZZ RI „Solidarność” w woj. siedleckim, członek władz okupacyjnej akcji strajkowej (OKAP), związany również z „Solidarnością” pracowniczą.

(opr. MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ChristineChristine

0 0

Hello colleagues, pleasant article and good urging commented at this place, I am really enjoying
by these. mv (<a href="https://nudegalleryivyied.blogspot.com">Nudegalleryivyied.blogspot.com</a>) 13:41, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%