Zamknij

Zabawa i patriotyzm podczas Dni Węgrowa

19:51, 07.08.2022 LK Aktualizacja: 22:18, 07.08.2022
Skomentuj

Dni Węgrowa organizowane są co roku na początku sierpnia, a data jest nieprzypadkowa. Jest to wyraz pamięci o wydarzeniach z 8 sierpnia 1944 roku, kiedy to partyzanci Armii Krajowej pod dowództwem majora „Wolskiego”-Zygmunta Maciejowskiego wyzwolili miasto.

W tym roku Węgrowianie świętowali 6 i 7 sierpnia. W pierwszym dniu tradycyjnie mieszkańcy spotkali się na Rynku Mariackim, gdzie przygotowano szereg imprez kulturalnych. Gwiazdą tegorocznego święta miasta był zespół Blue Cafe. Na ich koncercie bawiło się ponad 3,5 tysiąca osób. Nowością była zabawa taneczna pod gołym niebem, na której bawiły się setki mieszkańców. 

Niedziela była dniem patriotycznej zadumy. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Węgrowie odprawioną pod przewodnictwem dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego. Oprawę zapewniła Miejska Orkiestra Dęta. Dalsza część obchodów odbyła się pod Pomnikiem Armii Krajowej w parku AK. Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela  podkreślił znaczenie bohaterstwa i odwagi żołnierzy Armii Krajowej dla ocalenia miasta, wspomniał trudną, wojenną historię i tragiczne losy mieszkańców.

W Węgrowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej Węgrowa, którą poprowadziła przewodnicząca rady Beata Gashi. Głównym punktem sesji było wręczenie odznaczeń i tytułów.

Po południu odbyła się niezwykła impreza patriotyczno - edukacyjna, lekcja historii dla młodszych i starszych. Była to żywa rekonstrukcja historyczna wydarzeń związanych z wyzwoleniem Węgrowa przez Armię Krajową w 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Co roku w sierpniu, organizowane są uroczystości dla uczczenia i złożenia hołdu poległym. Inscenizacja w ruchu rozpoczęła się od ulicy Narutowicza, zakończyła się piknikiem historycznym przed WOK. Impreza została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Honorowi i zasłużeni obywatele

Jedna organizacja i siedem osób otrzymały w tym roku tytuły „Honorowy Obywatel Węgrowa”, „Za zasługi dla Węgrowa” i „Zasłużony obywatel Węgrowa”. 
Kandydatów zatwierdziła rada miejska na wniosek kapituły podczas czerwcowej sesji. Godności zostały wręczone 7 sierpnia, podczas uroczystej sesji rady miejskiej z okazji Dni Węgrowa. 

W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Węgrowa odebrał dyrektor firmy Addit Marian Klimek. W holenderskiej firmie pracuje od 1996 roku, początkowo jako kierownik produkcji. Wówczas zakład zatrudniał tylko 9 osób. Od 2000 r. Marian Klimek jest dyrektorem Additu. Przez 26 lat zatrudnienie w zakładzie wzrosło do prawie 800 osób, a powierzchnia produkcyjna to już ponad 30 tys. m2. Addit większość swojej produkcji, prawie 99 proc. eksportuje i należy do wiodących w Europie. Zatrudnienie znalazło wielu mieszkańców miasta i powiatu. Od lat uczestniczy w życiu społecznym, kulturalnym i sportowym wspierając lokalne i regionalne imprezy i wydarzenia. Przykładem jest pomoc Świetlicy Społecznej, domom dziecka, kościołom, klubom sportowym. Dzięki decyzjom Mariana Klimka wsparcie dla tego typu działalności jest znaczące. 

Tytuł Zasłużonego Obywatela Węgrowa w tym roku trafił do Marii Bauer, lekarza pediatry i działaczki Ligi Kobiet Polskich. Przez lata aktywnie wspierała i prowadziła kolonie dla dzieci pochodzących z najbiedniejszych rodzin, a także wspierała budowę miejskiego żłobka. Inicjowała i organizowała badania profilaktyczne dla kobiet, przede wszystkim związane z nowotworami. Starała się pozyskiwać środki finansowe dla lokalnych szkół specjalnych. Była również Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, działała w Towarzystwie Miłośników Ziemi Węgrowskiej. Maria Bauer udzielała się także społecznie, jako radna Miejskiej Rady Narodowej, kandydowała do Sejmu jako bezpartyjna, uzyskując drugi wynik w okręgu. Była odznaczana i wyróżniana, m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem „40-lecia PRL” i odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.

Podczas uroczystej sesji rady miejskiej, zorganizowanej z okazji obchodów Dni Węgrowa pięć osób i jedna organizacja odebrali tytuł „Za zasługi dla Węgrowa”.  Wśród nich znalazła się emerytowana nauczyciel muzyki Anna Piszczyk. Przez wiele lat pracowała i prowadziła chór szkolny i zespół instrumentalny w Szkole Podstawowej nr 1 w Węgrowie. Współpracowała z Węgrowskim Ośrodkiem Kultury, gdzie prowadziła naukę gry na instrumentach. Należała do NSZZ „Solidarność”, a w stanie wojennym kolportowała prasę i podziemne wydawnictwa.

Kolejną osobą, która otrzymała odznakę „Za zasługi dla Węgrowa” to Alicja Krzemińska, która była nauczycielem matematyki w Szkole Podstawowej nr 2, a także jej wicedyrektorem i dyrektorem, a także nadzorowała budowę nowej szkoły. Była organizatorem wydarzenia podczas którego nadano szkole imię Jana Pawła II. Przez jedną kadencję była radną rady miejskiej oraz ławnikiem w węgrowskim sądzie w wydziale rodzinnym i nieletnich. 

Wyróżnienia „Za zasługi dla Węgrowa” odebrała również Elżbieta Filipek. Działa aktywnie i jest przewodniczącą rady parafialnej przy kościele klasztornym w Węgrowie, a także w Stowarzyszeniu Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur. Angażuje się pomoc ubogim rodzinom. Przez kilka lat, do śmierci opiekowała się śp. ks. kan. Zbigniewem Latosim, który byłym proboszczem parafii klasztornej.  

Wyróżnienia „Za zasługi dla Węgrowa” odebrali również mieszkaniec miasta Waldemar Mikołajewski, którego przodkowie przekazali grunt pod Pomnik Powstańców Styczniowych. 

Kolejną wyróżnioną jest Zofia Wangrat pseudonim „Baśka” urodzona w 1924 r. to oficer Wojska Polskiego, łączniczka i sanitariuszka Wojskowej Służby Kobiet, Należała do NSZZ „Solidarność”, jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w kole Obwodu „Smoła”, a także pianistką. 

Wśród wyróżnionych „Za zasługi dla Węgrowa” w tym roku znalazł się również SPZOZ w Węgrowie. Jest on spadkobiercą i kontynuatorem tradycji Zakładu Opieki Leczniczej, który powstał w 1919 roku. Węgrowski SPZOZ jest placówką, która od ponad 22 lat każdy rok bilansowy zamyka zyskiem. Ostatnio w węgrowskim szpitalu otwarto pracownię rezonansu magnetycznego. Firma dużo inwestuje, ostatnim nabytkiem był zakup rezonansu magnetycznego. 
 

(LK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%