Zamknij

Mazowieckie Święto Chleba i Sera

17:37, 13.09.2021 KL Aktualizacja: 21:23, 14.09.2021
Skomentuj

Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie to wydarzenie, które rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród okolicznych rolników ale również mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości i turystów. 

Tak też było 12 września, w wydarzeniu na Rynku Mariackim w Węgrowie brało udział kilkaset osób. Uroczystości już tradycyjnie rozpoczęła msza święta odprawiona w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP W Węgrowie.

Następnie spod Bazyliki na węgrowski rynek ruszył barwny  korowód wieńców  dożynkowych niesionych przez tradycyjnie ubrane gospodynie. Poprowadziła go Orkiestra Dęta. Gości powitał burmistrz miasta i dyrektor Hochlandu w towarzystwie Zespołu Ludowego „Węgrowianie”. Burmistrz podziękował rolnikom za ich trud i tegoroczne zbiory, życzył aby nikomu nigdy nie zabrakło chleba. Następnie wraz z członkami zespołu „Węgrowianie” dzielił się chlebem z mieszkańcami Węgrowa i gośćmi.

Wśród oficjalnych gości, którzy przybyli na imprezę byli poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz, senator RP Maria Koc, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, wiceprzewodniczący Sejmiku Mazowieckiego Marcin Podsędek, prezes mazowieckiego oddziału KRUS i radna wojewódzka Joanna Bala, dyrektor zakładu Hochland Jerzy Mrozowski, współorganizator wydarzenia, przewodnicząca rady miejskiej Beata Gashi wraz z radnymi.

W tym wyjątkowym dniu Rynek Mariacki pachniał nie tylko świeżym chlebem, ale również  innymi przygotowanymi przez okoliczne gospodynie wyrobami. Posmakować można było tradycyjnych wędlin i ciast, dużą popularnością cieszyły się stoiska z wyrobami mleczarskimi, zwłaszcza firmy Hochland.

Na węgrowskiej scenie również nie brakowało atrakcji, przez kilka godzin trwały występy młodszych  i starszych artystów. Zagrała Miejska Orkiestra Dęta, zaśpiewał zespół ludowy Węgrowianie a następnie kolejno wystąpili:  Retro Band”, „Art Senior”, „Polana” oraz Warszawska Kapela z Targówka. Później na scenie wystąpili młodzi artyści: Anastazja Żołnierzak, Karolina Bajer, Paulina Ładosz, Dominika Składanowska, Oliwia Bozińska, Nadia Wyszogrodzka, Zuzanna Zabadała oraz Formacja Taneczna „Avocado”.  Później zagrała  Warszawska Kapela z Targówka i zespół „Black Sapal”.

Na zakończenie wieczoru  węgrowski rynek  wypełnił się  po brzegi, a licznie zgromadzona publiczność podziwiała występ  gwiazdy wieczoru zespół „Future Folk” z wokalistą Stanisławem Karpielem-Bułecką.

Podczas Mazowieckiego Święta Chleba i Sera zostały  ogłoszone wyniki konkursu „Najpiękniejsze Ogrody i Balkony Węgrowa”. Dyplomy i nagrody wręczali: burmistrz Paweł Marchela, zastępca Halina Ulińska, przewodnicząca rady Beata Gashi, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury Barbara Jakubisiak, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Hubert Kowalewski.

W kategorii ogrody: I miejsce Justyna Rudaś, II miejsce Agata Tabor, III miejsce - ex aequo Barbara Grzymała oraz Wspólnota Mieszkaniowa ul. Nowa 3

W kategorii firmy i instytucje /architektura zieleni/: I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie, II miejsce - Miejska Biblioteka Publiczna w Węgrowie, III miejsce - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Węgrowie. Wyróżnienia przyznano: Ewie Grasiewicz, Annie Boruc, Bartoszowi Tchórzewskiemu, Dorocie Rudaś, Hannie Ciszewskiej, Jolancie Hardej, Blok przy ul. Mickiewicza 15a (opiekunowie Pani Irena Turek i Pani Aldona Małkowska). 

W konkursie „Na najsmaczniejszy chleb wiejski” jury przyznało: I miejsce - Joanna Dróżdż z Adamowa, II miejsce - Stanisława Góral z Żulina, III miejsce - Monika Mazurek z Dziegietni oraz 2 wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich w Roguszynie i Koło Gospodyń Wiejskich w Starejwsi. 

W kategorii „Wieńce dożynkowe tradycyjne” jury przyznało: I miejsce - Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś, II miejsce - Sołectwo Chmielew z Chmielewa, III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Brzozowa oraz wyróżnienia: Stowarzyszenie Liwianka z Liwa, Anna Boruc z Pierzchał. 

W kategorii „Wieńce o formach obcych tradycji ludowych” jury postanowiło przyznać: I miejsce - Anna Zagrodzka z Roguszyna, II miejsce - Klub Seniora „Malinki” z Wyszkowa, III miejsce - Sołectwo Pniewnik z Pniewnika oraz wyróżnienie: Jadwiga i Jerzy Borowiccy z Karolewa. 

W konkursie „Na najsmaczniejszą potrawę z serkiem Almette” jury przyznało: I miejsce – Joanna Dróżdż z Adamowa, II miejsce - Stanisława Góral z Żulina, II miejsce - Marta Gryz z Papierni, III miejsce - Monika Mazurek z Dziegietni oraz wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich z Korytnicy, Karolina Dorosz z Sokołowa Podlaskiego, Bogusława Gryz z Papierni.

Organizatorami Mazowieckiego Święta Chleba i Sera byli: Urząd Miejski w Węgrowie, Węgrowski Ośrodek Kultury oraz Zakład Mleczarski Hochland w Węgrowie. Redakcja Życia Siedleckiego była patronem medialnym tego wydarzenia.

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%