Zamknij

Inaczej, ale bogato

22:47, 17.11.2020 IR Aktualizacja: 22:47, 17.11.2020
Skomentuj

W trudnym czasie epidemii koronawirusa tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miasto przeniosło w przestrzeń internetową.

Od 10.00 na stronie internetowej magistratu oraz na Facebooku publikowane były ciekawostki dotyczące miasta na tle 1918 roku.

- Rozpoczęliśmy od śladów Marszałka Piłsudskiego w Mińsku Mazowieckim, a 1. odcinek reportażu dotyczył tablicy znajdującej się na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, o której opowiedział nam Waldemar Piekarski - relacjonują urzędnicy.

O godz. 11.00 zastępca burmistrza Eliza Bujalska oraz wicestarosta miński Witold Kikolski, wójt gm. Mińsk Mazowiecki Antoni J. Piechoski i prezes mińskiego oddziału ZIW RP Józef Jedynak złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

O godz. 12.00 organizatorzy zaprosili internautów na film „Dzwon Niepodległości bije dla bohaterów”. Po wstępie wygłoszonym przez dyrektora Muzeum Ziemi Mińskiej Leszka Celeja hymn narodowy odegrała Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Marcina Ślązaka. Po nim zabiło serce Dzwonu Niepodległości.

O godz. 14.00 w internecie pojawił się materiał „Ślady Piłsudskiego w Mińsku Mazowieckim cz. 2.”, gdzie Przemysław Fedorowicz opowiadał m.in. o masce pośmiertnej Józefa Piłsudskiego, czy ulubionej klaczy bojowej Marszałka - Kasztance.

O godz. 16.00 na kanale Miasto Mińsk Mazowiecki na YouTube swoją premierę miała „Kronika roku 1918”. Daje ona odpowiedzi na pytania: jak wyglądał Mińsk w 1918 r., jakie troski i radości mieli jego mieszkańcy oraz czy radość z odzyskania niepodległości rozwiązała wszystkie problemy.

Na godz. 18.00 zapowiedziano „Koncert Niepodległościowy” The Time Quartet. Niestety, z powodu choroby artystów pomysłodawcy byli zmuszeni zmienić jego termin. W ramach tego wydarzenia przedstawiliśmy za to fragmenty nagrania koncertów zrealizowanych przez Fundację „Czas Sztuki” na terenie powiatu mińskiego - w kościele św. Trójcy w Latowiczu oraz w Gminnym Centrum Kultury w Mrozach. Program klasycznej muzyki polskiej wykonali kwartet smyczkowy The Time Quartet oraz kameralna orkiestra smyczkowa Melanidis Orchestra.

- Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami zechcieli uczcić Narodowe Święto Niepodległości w sposób dość nietypowy, a narzucony warunkami epidemicznymi. Żywimy nadzieję, że za rok już w w sposób tradycyjny oddamy hołd ojcom niepodległości Polski - podkreślają miejscy urzędnicy.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%