Zamknij

Mińszczanki, mińszczanie, do dzieła!

09:28, 29.10.2020 | IR
Skomentuj
REKLAMA

Do 16 listopada można wziąć udział w głosowaniu w sprawie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wśród prawie 100 projektów są 2, które dotyczą Mińska.

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu województwa mazowieckiego, o której przeznaczeniu zdecydują w głosowaniu mieszkańcy. W tym roku do dyspozycji jest łącznie 25 mln zł.

 

Co warto wiedzieć?

Jak informują organizatorzy, głosowanie w sprawie BOM-u jest prowadzone wyłącznie on-line i do oddania głosu konieczny jest telefon komórkowy. Osobom nieposiadającym telefonu komórkowego Urząd zapewnia możliwość zagłosowania w punktach informacyjnych w siedzibie Urzędu i w delegaturach, z zachowaniem ograniczeń wynikających ze stanu epidemii. Osoby, które zechcą skorzystać z tej możliwości, muszą się wcześniej umówić.

Każdy głosujący może zagłosować maksymalnie na 2 projekty: 1 z puli ogólnowojewódzkiej i 1 z podregionalnej. Co ciekawe, głos oddany tylko na 1 projekt też jest ważny. Nie trzeba oddawać głosu na projekt z podregionu, w którym się mieszka - można oddać głos na projekt z dowolnego podregionu. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie projekty należy wybrać w trakcie tego samego głosowania. Jeśli zakończymy głosowanie, powrót do platformy i oddanie głosu na drugi projekt będą niemożliwe.

 

Widowiska na 600-lecie

W tegorocznej puli podregionalnej BOM-u znalazło się aż 81 pozycji. Wśród nich jest Mazowiecki Tryptyk Teatralny, który ma promować region oraz poszerzyć ofertę teatralną i kulturalną Mazowsza. Koszty wskazane przez wnioskodawcę to łącznie 114,5 tys. zł. Jeśli projekt zostanie zakwalifikowany, w jego ramach zorganizowane zostaną 3 różne widowiska, wystawione w 3 różnych lokalizacjach: parku miejskim, na pl. Kilińskiego oraz na terenie Muzeum Ziemi Mińskiej. Wstęp na wszystkie przedstawienia będzie bezpłatny.

„W przyszłym roku miasto Mińsk Mazowiecki obchodzić będzie swoje 600-lecie. W związku z rocznicą pragniemy przygotować Mazowiecki Tryptyk Teatralny, czyli wyprodukować oraz wystawić trzy spektakle plenerowe, odnoszące się do historii, teraźniejszości oraz przyszłości zarówno samego miasta jak i całego Mazowsza. Pierwszy ze spektakli nawiązywać będzie do dziejów pradawnych, drugi do czasów współczesnych. Trzeci prezentować będzie futurystyczny koncept Mazowsza” - piszą pomysłodawcy.

Jak dodają, w realizację projektu chcą zaangażować zarówno zawodowych, profesjonalnych aktorów, tancerzy, muzyków, plastyków, jak i twórców niezawodowych, amatorów. „Zależy nam na wzmocnieniu relacji międzyludzkich, zacieśnianiu więzi wśród lokalnej społeczności. Chcemy stworzyć możliwość artystycznej wymiany międzypokoleniowej (spektakle będą współtworzone przez osoby w różnym przedziale wiekowym - od młodzieży po seniorów) i skierowane do różnych grup wiekowych. Pragniemy inspirować środowiska twórcze i oświatowe do wspólnych działań. Naszym celem jest połączenie święta miasta ze świętem teatru, z muzyczno-tanecznym happeningiem dostępnym dla szerokiej publiczności, w którym chcieliby uczestniczyć miłośnicy różnych form teatralnych (tańca, teatru lalek, teatrów ulicznych)” - wyjaśniają.

Dla rowerów i pieszych

Pula ogólnowojewódzka to z kolei 17 pozycji. Jedna z nich dotyczy okolic Mińska Mazowieckiego. Projekt, którego koszt to 700.000 zł, polega na wybudowaniu ciągu pieszo-rowerowego na brakujących fragmentach drogi wojewódzkiej pomiędzy Hutą Mińską a Siennicą, czyli po stronie zachodniej pomiędzy końcem chodnika w Hucie Mińskiej a końcem rezerwatu Nowej Pogorzeli (dowiązanie do chodnika). Inwestycja uwzględnić rosnące drzewa i dosadzenie kolejnych w pasie drogowym.

„Fragmenty drogi wojewódzkiej, o których mowa w projekcie, charakteryzują się zwiększonym ruchem pojazdów i brakiem innych dróg alternatywnych (przede wszystkim gminnych i powiatowych) do odbywania podróży między miejscowościami. Realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo niezmotoryzowanych uczestników ruchu (pieszych i rowerzystów)” - przekonują pomysłodawcy.

Jeśli głosowanie zakończy się sukcesem, w styczniu 2021 r. ruszy przetarg na projekt i budowę, a zakończenie i odbiór robót nastąpi w grudniu.

 

1-2 minuty

By zagłosować na któryś z projektów dotyczących Mińska Mazowieckiego i okolic, należy wejść na stronę www.bom.mazovia.pl, tam kliknąć na biały przycisk „głosuj online”, a na kolejnej stronie - na „rozpocznij głosowanie”.

Gdy klikniemy dalej, po wybraniu projektu zostaniemy poproszeni o wpisanie imienia, nazwiska, nazwy miejscowości i nazwy powiatu oraz o podanie numeru telefonu komórkowego. Trzeba też będzie zaznaczyć, czy jest się osobą pełnoletnią. Jeśli nie, konieczne będzie poproszenie rodzica o głosowanie w imieniu dziecka, na co pozwala regulamin. Potem na numer telefonu, który podamy, przyjdzie kod weryfikacyjny. Należy wpisać ten kod w okienko i kliknąć „potwierdź”.

„Mińszczanki, mińszczanie, do dzieła! To zajmie Wam tylko 1-2 minuty”. - zachęca miński Urząd Miasta.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

MkMk

0 0

https://bom.mazovia.pl/projekt/190 19:41, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Karetka pogotoeia dlKaretka pogotoeia dl

0 0

Jest jeszcze trzeci projekt dotyczacy zakupu karetki pogotowia https://bom.mazovia.pl/projekt/190 19:42, 29.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA