Zamknij

W cieniu wirusa. Skutki epidemii odczuwalne

08:00, 03.04.2020 IR
Skomentuj

Miasto Mińsk Mazowiecki i powiat miński coraz bardziej odczuwają skutki epidemii. Wynika stąd wiele ograniczeń, ale i pomysłów na przeciwstawienie się sytuacji kryzysowej.

Sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu mińskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje zachorowanie na COVID-19, na bieżąco monitoruje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

 

Epidemia w liczbach

W komunikacie z 26 marca donosił on, że o godz. 13.00 osób, u których potwierdzono laboratoryjnie zakażenie COVID-19, jest 5, a 1 jest hospitalizowana z powodu podejrzenia. Osób objętych nadzorem epidemiologicznym w powiecie było 64, a 179 mieszkańców obejmowała na podstawie decyzji inspektora sanitarnego kwarantanna domowa.

Dzień później miński Sanepid zaczął publikować dokładniejsze dane. Jak informowano, kwarantanna obejmowała wtedy 307 osób (17 więcej niż dzień wcześniej), a nadzór epidemiologiczny - 61 (przybyło 8). W związku z koronawirusem hospitalizowano 3 pacjentów, a zarażonych było wciąż 5. Nie stwierdzono ozdrowieńców i zgonów powiązanych z COVID-19. „Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania w powiecie to kobieta w wieku 43 lat. Osoby, które mają potwierdzone zachorowanie na COVID-19 to osoby obu płci/osoby dorosłe. Osoby znajdują się w izolacji domowej w stanie dobrym. Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem jest nieustanie monitorowany przez lekarzy i służby sanitarne. Potwierdzone przypadki zachorowań są to przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych” - informował w piątek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mińsku Mazowieckim.

W sobotę kwarantanna domowa obejmowała 283 mieszkańców (przybyło 8), a nadzór epidemiologicznym 56 (przybyło 3). Hospitalizowana powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem była 1 osoba. Nie zmieniła się liczba potwierdzonych laboratoryjnie przypadków z wynikiem dodatnim, ozdrowieńców i zgonów powiązanych z COVID-19.

29 marca w powiecie było 289 osób objętych kwarantanną (przybyło 7) i 49 objętych nadzorem epidemiologicznym. Ze względu na podejrzenie zakażenia hospitalizowano 1 pacjenta. Chorych nadal było 5, a ozdrowieńców i zgonów powiązanych z koronawirusem nie stwierdzono.

Z kolei 30 marca kwarantanna domowa obejmowała 276 mieszkańców (przybyło 32), a nadzór epidemiologiczny - 43 (przybył 1). Liczba zarażonych, hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia, ozdrowieńców i ofiar śmiertelnych się nie zmieniła.

Zmiany przyniósł 31 marca, bo stwierdzono wtedy 1 ozdrowieńca. Kwarantanna obejmowała 257 mieszkańców powiatu (przybyło 42), a nadzór epidemiologiczny - 25 (przybyło 6). W ciągu doby przybyło też 2 hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia i 2 zarażonych (w sumie było ich 7). Na szczęście na koniec marca bilans śmierci wywołanych przez koronawirusa wyniósł 0.

 

Komunikaty i apele

Miasto odczuwa też kolejne zmiany związane z epidemią. We wtorek, 24 marca, po ulicach Mińska Mazowieckiego zaczął jeździć oznakowany samochód Straży Miejskiej, z którego emitowano komunikat do mieszkańców. „W całym kraju obowiązuje stan epidemii. Wyjścia z domu ogranicz tylko do niezbędnego minimum. Bądź odpowiedzialny – zostań w domu! Chroniąc siebie, chronisz innych!” - można było usłyszeć.

26 marca magistrat poinformował, że mińskie targowisko nadal działa. Przypomniał przy tym, że Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje zarządcom targowisk miejskich stosowanie w rygorystyczny sposób wymagań higienicznych.

Także w czwartek Urząd Miasta opublikował apel Miejskiej Rady Seniorów. „Zostańmy w domu, nie narażajmy siebie i innych. Spędźmy ten czas aktywnie na odrabianiu zaległości w czytaniu, pisaniu wspomnień...” - napisano w nim. Ogłoszenie podpowiedziało też, gdzie osoby starsze mogą szukać pomocy psychologicznej (tel. 733-563-311) i wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (tel. 602-518-824).

W sobotę magistrat uspokajał mińszczan informacją Mariusza Martyniaka, dyrektora SP ZOZ. Donosił on, że zagrożenie epidemiologiczne na Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Powiatowego nie zostało potwierdzone, więc placówka funkcjonuje bez ograniczeń wynikających z podejrzenia zagrożenia koronawirusem.

Natomiast 30 marca Urząd Miasta przekazywał mieszkańcom komunikat firmy MPK Pure Home, która odbiera odpady z terenu Mińska. „Z uwagi na absencję pracowniczą związaną z pandemią COVID-19 zmniejszono ilość pojazdów obsługujących Mińsk. Dlatego prosimy mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość, ponieważ mogą nastąpić opóźnienia w realizacji harmonogramu odbioru śmieci. Spółka dołoży wszelkich starań, aby odbiory odpadów były tak zorganizowane, żeby zaspokoić lokalne potrzeby” - relacjonował magistrat.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

fake_virusfake_virus

0 0

Ludzie obudźcie się w koncu 09:12, 05.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%