Zamknij

Czy mieszkańcom Mińska będzie żyło się wygodniej?

07:06, 06.03.2020 IR Aktualizacja: 07:07, 06.03.2020
Skomentuj
reo

Urząd Miasta udowodnił, że jest zaangażowany nie tylko w zintegrowane planowanie miejskie, ale i działania na rzecz klimatu. Miasto otrzymało potwierdzający to certyfikat.

Konkurs MULTIPLY to inicjatywa Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites”.

 

Wykorzystać potencjał

Jego celem jest wsparcie zintegrowanego planowania miejskiego jako narzędzia optymalizacji zużycia energii na obszarach miejskich. Chodzi o takie planowanie rozwoju miast i ich poszczególnych obszarów, które łączy w sobie elementy zrównoważonego transportu, planowania przestrzennego i zarządzania energią. - Ten sposób planowania umożliwia pełne wykorzystanie potencjału efektywności energetycznej danego terytorium, jednocześnie czyniąc je wygodnym i komfortowym miejscem do życia - mówią organizatorzy.

MULTIPLY jest finansowany ze środków programu HORYZONT 2020. W jego ramach miasta z 6 krajów UE, w tym Polski, będą wymieniać się wiedzą, dzielić doświadczeniami oraz dyskutować, w jaki sposób planować rozwój poszczególnych dzielnic i obszarów, aby zapewnić równowagę pomiędzy potrzebami środowiskowymi, społecznymi i gospodarczymi, a także, jakie rozwiązania z zakresu zintegrowanej urbanistyki są najbardziej uzasadnione do wdrożenia w mieście. Dla wybranych obszarów powstaną również plany na rzecz efektywnego energetycznie rozwoju.

 

Prekursorzy i zaangażowani

Pomysłodawcy akcji postanowili, że do konkursu mogą aplikować 2 rodzaje miast. Pierwsze to „miasta prekursorzy”, które już realizują koncepcję zintegrowanego planowania miejskiego, umiejętnie łącząc zrównoważone rozwiązania transportowe, energetyczne i urbanistyczne, czy to w całych granicach administracyjnych, czy na wybranym obszarze. Mają też ciekawe doświadczenia i osiągnięcia w tym obszarze, którymi chciałyby się podzielić z innymi. W ramach projektu MULTIPLY” prekursorzy zyskają” nie tylko możliwość szerokiej promocji swoich dobrych praktyk i zainspirowania miast zaangażowanych do podjęcia podobnych działań, ale i wymiany doświadczeń z innymi europejskimi miastami prekursorami oraz zebrania pomysłów na nowe proekologiczne projekty.

Druga grupa to „miasta zaangażowane”, które mają ambicję, aby rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony i zgodny z zasadami zintegrowanej urbanistyki, lecz nie mają jeszcze wiele doświadczeń w tym zakresie. Mają jasną wizję tego, jakie cele chcą realizować, lecz potrzebują dodatkowej wiedzy i umiejętności, by skutecznie planować i wdrażać zharmonizowane środki efektywności energetycznej w różnych obszarach (transport, zarządzanie energią, planowanie przestrzenne).

 

Wymienią wiedzę i doświadczenia

Aby zgłosić swój udział, należało wypełnić  kwestionariusz i złożyć go do 8 października 2019 r. Spośród nadesłanych zgłoszeń organizatorzy wybrali 3 „miasta prekursorów” i 4 „miasta zaangażowane”, które wezmą udział w programie.

Kilka dni temu tytuł burmistrz Marcin Jakubowski odebrał certyfikat „Miasta Zaangażowanego w obszarze planowania miejskiego”. Teraz Mińsk Mazowiecki razem z pozostałą trójką miejscowości zakwalifikowanych do swojej grupy będzie nawiązywać współpracę z „miastami prekursorami” w zakresie zintegrowanego planowania miejskiego. Włączy się też w wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz zyska pomoc w opracowaniu modelowych planów na rzecz efektywnego energetycznie rozwoju wybranego obszaru (dzielnica, osiedle, centrum miasta itp.).

Czekamy na efekty.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%