Zamknij

Jakie zmiany w prawie czekają rady seniorów?

13:47, 04.09.2019 KS Aktualizacja: 13:48, 04.09.2019
Skomentuj

Od listopada 2013 r. gminy mają podstawę prawną do tworzenia gminnych rad seniorów. Reguluje to art. 5c ustawy o samorządzie gminnym. Jak wygląda to w praktyce? Pytamy radną powiatu mińskiego Alicję Cichoń.

- Art. 5c dał szansę na silniejsze wspierania solidarności międzypokoleniowej, a środowiska senioralne zyskały organ z uprawnieniami doradczymi dla władz gmin. - mówi radna Cichoń. - Moje doświadczenie pokazuje jednak, że jest to przepis zbyt skąpy.

W Mińsku Mazowieckim Miejska Rada Seniorów działa od 2016 r. Alicja Cichoń koordynuje jej pracę w ramach swoich obowiązków w Urzędzie Miasta. Miasto nie posiada wystarczających narzędzi prawnych, by móc finansowo wspierać radę seniorów. - Radni zapraszani są na konwencje, sympozja, uroczystości, kiedy trzeba ponieść koszty przejazdu czy zakupu wiązanek. Większość wydatków pokrywają ze swoich skromnych emerytur lub korzystają ze sporadycznego wsparcia NGO-sów realizujących projekty senioralne z dofinansowania zewnętrznego. - wyjaśnia Alicja Cichoń.

W obecnym systemie prawnym nie ma powiatowych i wojewódzkich rad seniorów.

- Zgadza się. Słyszeliśmy m.in. te właśnie postulaty podczas konsultacji na spotkaniach z cyklu „Polska Seniora”. Jest to projekt Platformy Obywatelskiej pod kierunkiem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz. - mówi Cichoń. - Miałam przyjemność jedno z takich spotkań konsultacyjnych zorganizować w Mińsku Mazowieckim. Wzięły w nim udział posłanki: Marzena Okła-Drewnowicz, Joanna Augustynowska i Krystyna Szumilas.

Na początku lipca br. Klub Parlamentarny PO-KO złożył projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa. Zakłada on m.in. zobligowanie gminy do utworzenia rady seniorów, jeśli z wnioskiem wystąpi co najmniej 100 mieszkańców w wieku powyżej 60 lat. Nowelizacja miałaby też dać możliwość tworzenie rad seniorów na szczeblach powiatowych i wojewódzkich oraz zwrot kosztów np. podróży. - Ważnym momentem mojej działalności było uczestniczenie w pracach zespołu roboczego konsultującego ten projekt. Pod koniec sierpnia zaproszona zostałam na posiedzenie komisji sejmowej, na której dokument ten jednogłośnie przyjęto do dalszego procedowania. - dodała radna Cichoń. - Mam nadzieję, że już niedługo seniorzy będą mogli tworzyć rady na wszystkich szczeblach samorządu. To niezwykle cenne ciało doradcze dla władz lokalnych.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%