Zamknij

Sprawdzali grunt pod drogę i znaleźli 20 sztuk bomb lotniczych

16:16, 09.08.2018 | N.S/mz/ksp
Skomentuj

Wczoraj (08.08) w godzinach rannych, podczas prac związanych z budową odcinka autostrady Warszawa – Mińsk Mazowiecki, w miejscowości Olesin w gminie Dębe Wielkie, firma wykonująca sprawdzenie gruntu pod przyszłą drogę ujawniła zakopane w ziemi niewybuchy z czasów II Wojny Światowej. Policjanci z Komisariatu Policji w Halinowie wspólnie ze strażakami z OSP Dębe Wielkie zabezpieczali teren znaleziska przed dostępem osób niepowołanych do czasu przyjazdu saperów.
Dzisiaj (09.09), patrol saperski z Jednostki Wojskowej w Wesołej zabezpieczył 20 sztuk bomb lotniczych o wadze ok. 150 kg (jedna), pochodzące z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przybycia saperów teren znaleziska zabezpieczali policjanci z Komisariatu Policji w Halinowie wspomagani przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębem Wielkim. Wspólne działania zakończyły się pełnym sukcesem. Niewybuchy zostały bezpiecznie przetransportowane przez patrol rozminowania na poligon, gdzie zostaną zdetonowane. Przejazd patrolu zabezpieczali policjanci z Halinowa, którzy używając sygnałów uprzywilejowania, torowali drogę i ułatwili sprawne oraz bezpieczne przewiezienie wojennych pocisków.  Policjanci apelują, aby w sytuacji znalezienia podejrzanego przedmiotu w żadnym wypadku go nie dotykać i nie przemieszczać. Należy pilnie powiadomić policję. Niepohamowana ciekawość może okazać się śmiertelnie niebezpieczna.
Szczególnie w lasach ziemia co jakiś czas odsłania, najczęściej będące pozostałościami po II wojnie światowej, różnego rodzaju miny, granaty, pociski i naboje artyleryjskie lub karabinowe czy inny zawierający resztki materiałów wybuchowych złom. Podobnie podczas wykopów związanych z procesem budowlanym. W pozornie bezpiecznym miejscu można znaleźć ciągle niebezpieczne niewybuchy lub niewypały. Zabezpieczanie ich „na własną rękę” jest postępowaniem niebezpiecznym. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż w skorodowanym opakowaniu może znajdować się odporny na warunki atmosferyczne, niezależny od daty produkcji, niebezpieczny i ciągle zdatny do użytku ładunek wybuchowy. Przemieszczanie znaleziska bywa bardzo ryzykowne, ponieważ niewłaściwe postępowanie może doprowadzić do zainicjowania eksplozji.W przypadku ujawnienia niewybuchu lub niewypału czy innego, wzbudzającego nasze podejrzenia przedmiotu, należy niezwłocznie powiadomić policję. Jeżeli mamy możliwość, można w widoczny sposób oznaczyć miejsce znaleziska i odseparować je od osób postronnych do czasu przyjazdu patrolu policji.

(N.S/mz/ksp)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone