Zamknij

Patron z aferą w tle

10:08, 23.12.2021 IR Aktualizacja: 10:08, 23.12.2021
Skomentuj

Radni miejscy zdecydowali, że rok 2022 będzie w Łukowie Rokiem Bronisława Chącińskiego. Ale uchwały w tej sprawie nie byłoby bez sporu z kilku poprzednich sesji.

Członkowie rady miasta rozpoczęli go na posiedzeniu w październiku.

 

Bartoszewski i Wyszyński

Wtedy to pod głosowanie poddano inicjatywę ustanowienia przyszłego roku na terenie miasta Rokiem Władysława Bartoszewskiego - Rokiem Przyzwoitości. Ostatecznie odrzucono go głosami większościowej koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Przymierza dla Ziemi Łukowskiej.

Sprawa wróciła jednak na sesji miesiąc później, kiedy klub PiS zgłosił wniosek, by w 2022 r. w Łukowie uhonorowano szczególnie kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Myślę, że to odpowiedź koleżeństwa z PiS-u na propozycję, aby rok 2022 był rokiem następnego wielkiego Polaka, Władysława Bartoszewskiego. Dlaczego nie Bartoszewski? Bo nie był wasz, bo krytykował PiS? - pytał radny Henryk Lipiec, zanim większość przegłosowała tę uchwałę.

Zwaśnione obozy próbował wtedy pogodzić Łukasz Bober. Zwrócił on uwagę, że 2022 r. to 100-lecie śmierci łukowskiego społecznika Bogusława Chącińskiego: - Byłoby super, gdybyśmy upamiętnili właśnie tę zasłużoną lokalnie postać - oświadczył.

 

Pamięć o zasłużonym

Miesiąc później to właśnie radny Bober złożył wniosek o podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 w mieście Łuków rokiem Bronisława Chącińskiego. Jak wyjaśniał w uzasadnieniu, Chąciński urodził się 6 października 1868 r. w Nagórzycach koło Piotrkowa Trybunalskiego. Gimnazjum ukończył w Piotrkowie Trybunalskim, a studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1895 r. otrzymał dyplom lekarza. Praktykę lekarską rozpoczął w Stoczku Łukowskim. Wkrótce wyjechał do Czech na studia doktoranckie.

„Po uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych w 1897 r. osiedla się w Łukowie pracując jako lekarz wolnopraktykujący, a od 1933 r. jako lekarz miejski. Po śmierci doktora Antoniego Tryjarskiego w 1905 r. objął stanowisko ordynatora szpitala św. Tadeusza w Łukowie. Na tym stanowisku został do ostatniej chwili życia” - relacjonował wnioskodawca.

I dodał, że pracując jako lekarz i administrator szpitala, Chąciński aktywnie uczestniczył w życiu społecznym Łukowa. W czasie I wojny światowej uchronił tutejszy szpital przed likwidacją. W latach 1915-1918 pracował w Zarządzie Łukowskiej Rady Powiatowej, a potem został wybrany na stanowisko prezesa Rady Miejskiej w Łukowie. Pełnił też szereg funkcji w organizacjach społecznych. Był prezesem Straży Ogniowej, Hurtowni Udziałowej, Komitetu Obywatelskiego Towarzystwa Dobroczynności i Towarzystwa Myśliwskiego. Założył Łukowskie Towarzystwo Wzajemnego Kredytu. Przyczynił się również do założenia Oddziału Powiatowego PCK. Poza tym, doceniając znaczenie lokalnej prasy, zainicjował powstanie gazet „Pamiętnik Łukowski” i „Głos Ziemi Łukowskiej”, które wspierał materialnie.

Chąciński zmarł nagle 13 czerwca 1922 r., podczas wygłaszania patriotycznego przemówienia do łukowian, towarzyszącego uroczystemu odsłonięciu pamiątkowej tablicy upamiętniającej ks. Stanisława Brzóskę. W tym samym roku, w uznaniu jego zasług, rada miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łukowa.

 

Kolejny patron

„W roku 2022 przypada równa 100. rocznica śmierci Doktora Bronisława Chącińskiego i także 100-lecie nadania Jemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Łuków. Doskonale zdaję sobie sprawę że Państwo Radni uchwalili już w Łukowie rok 2022 rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pragnę jednak zauważyć że podobne praktyki są stosowane w Polsce, że dany rok może mieć wielu patronów” - przekonywał Łukasz Bober w uzasadnieniu wniosku.

Podczas grudniowej sesji łukowscy radni przychylili się do tej inicjatywy. Za głosowało aż 19 członków rady miasta, a tylko 1 osoba się wstrzymała.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%