Zamknij

Burmistrz Łukowa proponuje budżet

08:00, 25.11.2021 | IR
Skomentuj
REKLAMA

Jest już projekt budżetu miasta na przyszły rok. - To budżet, w którym przede wszystkim inwestujemy w drugiego człowieka. Nie oszczędzamy na edukacji, ale i stowarzyszeniach, a poza tym oddajemy część budżetu samym mieszkańcom - mówi wiceburmistrz Mateusz Popławski.

Jak co roku w urzędzie miasta kierowanym przez Piotra Płudowskiego dobiega końca praca nad budżetem na przyszły rok.

 

Mniej dochodów

Przygotowany przez burmistrza projekt tego dokumentu został już dostarczony miejskim radnym. 18 listopada włodarz miasta i jego zastępca Mateusz Popławski zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili mieszkańcom planowane wydatki samorządu miasta na 2022 r.

Jak mówił na niej burmistrz, dochody miasta na przyszły rok zostały oszacowane na poziomie 118,713 mln zł. Oznacza to, że jest o blisko 16% (ok. 22 mln zł) mniejszy niż budżet, który realizowany jest w 2021 r. Mniejsze wpływy do miasta wynikają z kilku czynników.

- Pierwszy to zmiany, które powodują, że od przyszłego roku świadczenie „500+” będzie tylko w części wypłacane przez samorząd, a w części już przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Drugi powód obniżenia tych dochodów to zmiany podatkowe wynikające ze zmian ustawowych, czyli między innymi zmniejszenie udziału miasta w podatku PIT - wyjaśnił Piotr Płudowski.

 

Edukacja i demokracja

Wydatki miasta w 2022 r. oszacowano natomiast na kwotę 120,4 mln zł. Najwięcej - 44% całości wydatków miasta - pochłonie inwestycja w naukę dzieci i młodzieży.

- Oświata jest głównym wydatkiem w naszym mieście. Wydatek wraz z subwencją to 53 mln zł. W przyszłym roku będziemy dokładać do subwencji około 50% z własnych, 50% wydatków będzie pokrywała subwencje - mówił wiceburmistrz Popławski. Jak dodał, dla samorządu priorytetem będzie też zapewnienie opieki nad dziećmi w żłobku miejskim.

Poza tym miasto planuje inwestować w organizacje pożytku publicznego i stowarzyszenia.

- Na zadania związane z pożytkiem publicznym, czyli działalność stowarzyszeń, fundacji i sektora NGO przewidzieliśmy 720 tys. zł, w tym 550 tys. zł na wspieranie kultury fizycznej i sportu - poinformował Mateusz Popławski.

Nowością będzie budżet obywatelski. Szczegóły w tej sprawie zdradził Mateusz Popławski:

- Na ten cel zaplanowane jest 300 tys. zł. Ta kwota zostanie przekazana mieszkańcom, aby to oni mogli zdecydować, jakie małe inwestycje są im potrzebne.

 

Nie tylko autobusy

Urząd miasta pomyślał też o ekologii. Aż 130 tys. zł ma trafić do osób, które chcą wymienić stare, węglowe piece na nowe, emitujące mniej zanieczyszczeń. Kontynuowane mają być też inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na terenie miasta i rozwijające komunikację miejską.

- To pieniądze, które w budżecie są zaplanowane na rozwój infrastruktury komunikacyjnej - tłumaczył na konferencji burmistrz. - Chodzi o zakup i instalację wiat przystankowych na terenie naszego miasta. Wszystko po to, aby podróżowanie, a w zasadzie oczekiwanie na podróżowanie komunikacją miejską, było bardziej komfortowe i bezpieczne. Planujemy również, aby od 1 stycznia nie została uruchomiona trzecia linia komunikacyjna Ł3. Ma być dłuższa od dotychczas funkcjonującej, a jej celem będzie połączenie dzielnic peryferyjnych Łukowa, czyli od ul. Łapiguz, przez centrum naszego miasta, na ul. Farfak. W okresie wakacyjnym wrócimy do pomysłu komunikacji na trasie pomiędzy centrum miasta a zalewem Zimna Woda, czyli pierwotnej linii, która zaczęła działać w czerwcu tego roku.

 

Będą inwestycje

W przyszłorocznych planach miasta nie zapomniano o kolejnych inwestycjach. Wśród nich można wyróżnić modernizację sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2, wybudowanie kanalizacji deszczowej na ul. Królik, utworzenie siłowni na os. Unitów Podlaskich, zaprojektowanie krytego boiska czy dostawienie kolejnych latarni ulicznych.

- W projekcie przyszłorocznego budżetu znalazła się również kwota przewidziana na uzbrojenie terenu inwestycyjnego przy ul. Strzelniczej. Łączna wartość tego zadania to 5 mln zł, a nasz wkład własny wyniesie 250 tys. zł. Te środki zostały pozyskane z rządowego funduszu „Polski Ład” - podkreślił Piotr Płudowski.

W 2022 r. projektowane i remontowane będą także miejskie drogi.

 

Czas na korekty

Szczegółowe informacje na temat dochodów i wydatków miasta w 2022 roku znaleźć można na stronie internetowej magistratu pod adresem: www.lukow.pl.

Ale, choć przygotowanie budżetu miasta na przyszły rok wiązało się z wytężoną pracą urzędników miejskich, przed budżetową sesją Rady Miasta wciąż możliwe jest wprowadzanie zmian i uwag w sprawie finansów Łukowa w 2022 r.

- Przed nami oczywiście posiedzenia komisji stałych rady. Liczę, że w ich trakcie dojdzie do konstruktywnej dyskusji. Jest to też również dobry czas na to, aby w formie autopoprawek wprowadzać do tego projektu jeszcze pewne zmiany w propozycjach złożonych przez państwa radnych i przeze mnie - zakończył burmistrz Płudowski.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ZZ

0 0

"Planujemy również, aby od 1 stycznia nie została uruchomiona trzecia linia komunikacyjna Ł3" A to żeby coś nie zostało uruchomione, to też trzeba zaplanować? Można metro nie uruchomić, co się szczypać? Dobry plan to połowa roboty!🙂 22:14, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%