Zamknij

W Łukowie będzie budżet obywatelski. Na co starczy?

08:28, 09.10.2021 | IR
Skomentuj
REKLAMA

Budżet miasta na 2022 r. jest coraz bliżej. Władze Łukowa zapowiadają, że jego częścią będzie - po raz pierwszy - budżet obywatelski.

Temat poruszył podczas spotkania z mieszkańcami na Facebooku w piątek, 1 października, burmistrz Piotr Płudowski.

 

Od drogi do komunikacji

Powiedział wtedy, że prace nad tym ważnym dla miasta dokumentem już się rozpoczęły. Jak co roku do końca września w urzędzie miasta przyjmowano wnioski pojedynczych radnych i klubów w sprawie zamierzeń budżetowych na przyszły rok. Klubów radnych Prawa i Sprawiedliwości te informacje upubliczniła w internecie, prezentując swoje propozycje budżetowe.

- Było ich bardzo dużo i miały bardzo różny charakter - zdradził włodarz miasta. - Znalazły się wśród nich zarówno zadania typowo twarde, infrastrukturalne, na przykład budowa drogi, jezdni czy chodnika, jak i te bardziej, powiedzmy, miękkie, między innymi zabezpieczenie środków na stypendia naukowe dla zdolnej młodzieży.

Burmistrz dodał też, że jeśli chodzi o tegoroczne propozycje budżetowe, niezwykle cieszy go pewne zjawisko:

- To dostrzeżenie przez radnych potrzeby utrzymania już istniejącej komunikacji miejskiej i jej rozwijania. Jest dla mnie bardzo jasnym i klarownym sygnałem, że to dobrze, iż ta komunikację już dzisiaj funkcjonuje, a także, że trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby była ona coraz lepsza i swoim zasięgiem obejmowała kolejne kolejne obszary w naszym mieście.

 

Ludzie zdecydują

Korzystając z okazji, burmistrz złożył obietnicę, którą wcześniej przedstawił już na jednym ze spotkań z łukowianami.

- Będę proponował, aby przyszłorocznym budżecie znalazła się pewna kwota na budżet nazywany budżetem partycypacyjnym albo budżetem obywatelskim. Chodzi o część pieniędzy, o której wydaniu zadecydują bezpośrednio mieszkańcy. To oni będą mogli zgłosić swoje propozycje zadań do zrealizowania, a później w głosowaniu wybrać te z nich, które znajdą się w budżecie na rok 2022 - zapowiedział.

Dodał przy tym, że przygotowania już trwają:

- Na październikowej sesji rady miasta wysokiej razie zostanie przedłożony projekt uchwały, która pozwoli docelowo na zrealizowanie takiego budżetu po raz pierwszy w naszym mieście. Mam nadzieję że to spotka się on z akceptacją radnych, a potem będzie się cieszyć się zainteresowaniem mieszkańców.

 

Zadanie dla urzędników

Jak podkreślił Piotr Płudowski, teraz sprawami budżetu zajmą się on i jego pracownicy.

- Musimy wszystkie zgłoszone propozycje w sposób właściwy pogrupować, ocenić oraz określić, jaka jest ich wartość. A na końcu czeka nas rzecz najważniejsza i zarazem najtrudniejsza, czyli podjęcie decyzji o zapisaniu czegoś w budżecie lub nie, w zależności od tego między innymi, jakie są cele i jakie są koszty tych propozycji propozycji budżetowych - zakończył.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%