Zamknij
REKLAMA

Różne są oblicza współczesnego patriotyzmu

18:47, 11.11.2020 | IR
Skomentuj
REKLAMA

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Aleksandra Świętochowskiego w pamiętali o poległych na Ziemi Łukowskiej, którzy spoczęli na cmentarzu wojennym i wojskowym.

Mimo trwającej pandemii społeczność ZS nr 2 w Łukowie nie przerywała trwającej od ponad 20 lat tradycji opieki nad cmentarzem przy ul. Strzelniczej. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości oddała hołd żołnierzom poległym w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej, której 100. rocznica przypada w tym roku.

Jak podkreśla dyrekcja szkoły, długoletnia pielęgnacja cmentarza wojskowego i wojennego oraz starania o przywrócenie należytego mu miejsca w świadomości żyjących nie ogranicza się do okolicznościowego palenia zniczy czy posprzątania żołnierskich kwater raz do roku z okazji Święta Zmarłych.

- Przede wszystkim to okazja do wykazania się współczesnym patriotyzmem i jest to jedno z wielu działań podejmowanych przez ZS nr 2 nie w ramach doraźnie ogłaszanych ogólnopolskich akcji edukacyjnych, ale w związku z realizowanym od wielu lat w szkole programem patriotyczno-obywatelskim. Koordynuje go nauczycielka historii Agnieszka Tomasiak - dodają.

Cel programu to przybliżenie społeczności szkolnej oraz usystematyzowanie wiedzy uczniów o wydarzeniach, miejscach i sylwetkach wybitnych Polaków związanych z odzyskaniem niepodległości w wymiarze państwowym, a przede wszystkim lokalnym. W tym roku uczniowie zapoznali się z historią cmentarza, oglądając prezentację multimedialną i wirtualnie odwiedzając groby bohaterów. Młodzież utrwaliła też wiedzę o wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej. A to nie wszystkie przedsięwzięcia realizowane w ramach programu. Kolejna to ,, BIEG 1920” - bieg pamięci ofiar wojny polsko-bolszewickiej i Bitwy Warszawskiej 1920 roku, który odbył się z inicjatywy Damiana Zawadzkiego. A następna - akcja ,,W ZS 2 patrioci na 102", która polega na upamiętnieniu rocznicy odzyskania niepodległości przez wykonanie 102 razy 1 z 4 ćwiczeń gimnastycznych. To działanie monitoruje Izabela Opolska.

Na podsumowanie podjętych działań zaplanowano on-line ogólnoszkolny konkurs wiedzy ,,Obroniona Niepodległość”, którego organizatorkami są Agnieszka Tomasiak i Joanna Pucyk.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA