Zamknij
REKLAMA

Łukowscy radni byli zgodni

07:11, 07.11.2020 | KS
Skomentuj
REKLAMA

Trwa dopinanie na ostatni guzik sprawy miejskiego żłobka. Na ostatniej sesji Rady Miasta zatwierdzono statut placówki, a jej otwarcie ma się odbyć już na początku przyszłego roku.

Projekt utworzenia i wyposażenia żłobka miejskiego zaczęto opracowywać już w 2019 r. Wydział Promocji oraz Wydział Inwestycji Urzędu Miasta przygotowały wtedy i złożyły odpowiednie dokumenty w ramach realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programu „Maluch+”. Łuków aplikował o 1,584 mln zł.

 

Od wiceminister

Lista ofert zakwalifikowanych do otrzymania dofinansowania została opublikowana na stronie internetowej ministerstwa w stycznia. Całkowite wydatki projektu zaplanowano na 1,98 mln zł. Wysokość dotacji ustalono na poziomie 1,584 mln zł, a wkład własny miasta na 396 tys. zł.

Promesy na realizacje inwestycji w ramach programu tegorocznej edycji programu „Maluch+” wręczone zostały w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie w lutym. Burmistrz Piotr Płudowski odebrał symboliczny dokument z rąk wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Aliny Nowak, wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, wicewojewody Roberta Gmitruczuka oraz posła Sławomira Skwarka.

Włodarz miasta komentował to, mówiąc, że żłobek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie młodych rodziców z terenu miasta, borykających się dziś z problemem, gdzie i z kim zostawić małe dziecko. To szczególnie ważne dla młodych, ambitnych mam, które chcą wracać do pracy i realizować się zawodowo.

Także w lutym ruszyły prace nad projektem budynku. Wówczas zapowiedziano także, że przetarg na roboty budowlane i wyposażenie żłobka zostanie ogłoszony niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

 

Duże zainteresowanie

W kwietniu włodarz Łukowa podczas wystąpienia na żywo n na Facebooku zdradził, że miasto posiada kompletny projekt budowlany żłobka i prawomocne pozwolenie.

- Te 2 dokumenty pozwalają nam na to, aby już w przyszłym tygodniu ruszyć z procedurami związanymi z zamówieniem publicznym na budowę. Wydział Inwestycji oraz Wydział Zamówień Publicznych będą pracować nad przygotowaniem tego wniosku. Kiedy będzie on gotowy, niezwłocznie rozpoczniemy procedurę wyłonienia firmy, która wybuduje dla nas ten ten żłobek - zapowiedział.

Niecały miesiąc później szef Urzędu Miasta poinformował, iż zainteresowanie było bardzo duże.

- Jak się jednak okazało, oferta najtańsza, czyli najkorzystniejsza z punktu widzenia finansowego, jest wyższa, niż pierwotnie zakładał kosztorys inwestorski - dodał.

 

Jednym głosem

W maju Piotr Płudowski samej zapowiedział również, że na majowej sesji poprosi radnych, by zwiększyli finansowanie tego zadania o nieco ponad 400 tys. zł.

- Uważam, że z demograficznego punktu widzenia ta inwestycja jest niezwykle potrzebna w naszym mieście. Jeśli chcemy, żeby ludzie u nas mieszkali, to taka usługa musi być im po prostu zaproponowana. Jeżeli oczekujemy, że młode mamy po kilkumiesięcznym czy rocznym okresie bycia z dzieckiem wrócą do pracy i będą chciały być aktywne zawodowo, to taka usługa po prostu musi być musi być im po prostu zaproponowana. To jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców - wyjaśnił.

Podczas sesji finansowanie do budowy żłobka znalazło się wśród zaproponowanych przez burmistrza zmian w budżecie miasta. Przed sesją los tych poprawek był niepewny - dotąd radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Przymierza dla Ziemi Łukowskiej zwykle głosowali przeciwko Piotrowi Płudowskiemu, a zgłoszone zmiany także spotkały się z ostrą krytyką. Ostatecznie jednak zostały przyjęte, bo z klubowej dyscypliny wyłamał się wiceprzewodniczący Jarosław Okliński z PiS.

 

Za 2 miliony

9 czerwca burmistrz Płudowski podpisał z warszawską firmą TENEO umowę na budowę żłobka miejskiego przy ul. Piłsudskiego w Łukowie wraz z wykonaniem niezbędnej infrastruktury technicznej i robót towarzyszących za 2.151.048,46 zł.

Dokument zakłada wybudowanie 1-kondygnacyjnego, niepodpiwniczonego budynku żłobka dla 48 dzieci o powierzchni zabudowy ok. 430 m2 i kubaturze 2.187 m3. Umowa dotyczy też budowy zewnętrznej infrastruktury towarzyszącej, w tym zjazdu na działkę, ogrodzenia, utwardzenia terenu, przyłączy i instalacji doziemnych oraz pozostałych elementów zagospodarowania terenu przewidzianych projektem. Przebudowane zostaną także zewnętrzne elementy komunikacyjne (schody i tarasy) istniejącego już na działce budynku Przedszkola Miejskiego nr 2.

Bezpośrednio po podpisaniu umowy, w obecności kierownika budowy, przekazano wykonawcy plac budowy. Firma rozpoczęła prace w połowie czerwca.
 

Wkrótce odbiór

Kolejny postęp w sprawie przyniosła październikowa sesja Rady Miasta. W jej programie znalazły się uchwały w sprawie ustalenia statutu żłobka miejskiego oraz dopisania tej jednostki do statutu miasta. W trakcie ostatniej transmisji na Facebooku Piotr Płudowski nie krył zadowolenia z faktu, że w obu sprawach radni zagłosowali jednogłośnie i w ten sposób powołali żłobek do życia.

- To cieszy, bo jest kolejnym ważnym punktem w drodze do tego realizacji tego przedsięwzięcia - skomentował burmistrz. Zapowiedział też: - Na 20 listopada zaplanowany jest odbiór prac, których poziom zaawansowania przekracza już 80%. Wtedy 20 ruszy wyposażenie żłobka, tak żeby w połowie grudnia budynek został w pełni odebrany i czekał na czekał na dzieci, bo proces rekrutacji rozpocznie się na początku roku.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA