Zamknij

Wrzesień przy grobach

08:24, 10.09.2020 IR Aktualizacja: 08:25, 10.09.2020
Skomentuj

Łuków pamiętał o ofiarach II wojny światowej, także tych poległych w samym Łukowie.

Przedstawiciele magistratu, urzędu gminy Łuków i starostwa, a także reprezentanci organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasta wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zasadnicza część wydarzenia zorganizowana została 1 września na cmentarzu parafialnym św. Rocha, gdzie złożono kwiaty m.in. na grobie Ireny Majmeskuł - jednej z ofiar bombardowania w pierwszych dniach września 1939 roku.

Po porannym nabożeństwie odprawionym w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji żołnierzy i ludności cywilnej - ofiar września 1939 r., dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym św. Rocha. W miejscu tym odprawiono krótkie nabożeństwo w intencji poległych w pierwszych miesiącach wojny w 1939 r., a głos w imieniu organizatorów zabrał burmistrz Piotr Płudowski.

Część artystyczną pt. „Kiedy się wypełniły dni...” zapewnili reprezentanci Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury, a reprezentantka Hufca ZHP Łuków odczytała apel poległych. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli symboliczne kwiaty na grobie Ireny Majmeskuł, studentki Uniwersytetu Lwowskiego, która zginęła 7 września 1939 r. podczas bombardowania Łukowa. Przy grobie wartę honorową pełnili żołnierze z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Kwiaty pojawiły się też na kilkunastu grobach ofiar września 1939 r., odrestaurowanych w sierpniu przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej grobach żołnierzy polskich, poległych podczas II wojny światowej w 1939 r. W sumie na łukowskiej nekropolii odnowione zostały 24 nagrobki, a w sprawę zaangażował się bezpośrednio Adam Siwek - dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie. Instytut sfinansował też prace na cmentarzu w Łukowie, które w ostatnich dniach sierpnia prowadziła firma kamieniarska. Prace te zostały zakończone, a dzięki środkom Hufca ZHP w Łukowie zmienił się też dodatkowo teren wokół wyremontowanych mogił.

W miejscu tym obyła się także dodatkowa uroczystość, zorganizowana 7 września. Zaprosili na nią: Instytut Pamięci Narodowej, Koło Łuków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Hufiec ZHP w Łukowie i Miasto Łuków.

Finałem zmiany wizerunku nagrobków była uroczystość ich poświęcenia, która odbyła się w poniedziałkowe południe. W programie znalazły się m.in.: msza w intencji poległych oraz uroczysty apel poległych i salwa honorowa, którą oddała Kompania Honorowa Sił Powietrznych z Dęblina.

(IR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%