Zamknij

Pukali do wielu drzwi

08:38, 02.08.2020 | KS
Skomentuj
REKLAMA

Będzie bezpieczniej na przejściu dla pieszych przed budynkiem Urzędu Miasta przy ul. Piłsudskiego. Jeszcze w tym roku ma tu stanąć sygnalizacja świetlna.

To najsłynniejsze przejście dla pieszych w Łukowie. Niestety sława, którą się cieszy, jest zła - w tym miejscu wielokrotnie dochodziło do potrąceń pieszych.

 

Starania miasta

Jak mówi burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, starania samorządu miejskiego o poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego, Powiatowym Urzędzie Pracy i budynku Urzędu Miasta czynione są od kilku lat.

W 2019 r. do UM wpłynęła interpelacja radnego Łukasza Bobera, który prosił, aby wystąpić do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu. Magistrat kilkakrotnie wymieniał z GDDKiA korespondencję w tej sprawie.

- W odpowiedzi w połowie ubiegłego roku uzyskaliśmy informację, że zdarzenia, które na tym przejściu miały miejsce w przeszłości, nie są związane z jego niewłaściwym oznakowaniem, lecz wynikają z nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego. Chodzi zwłaszcza o zasady szczególnej ostrożności w takich miejscach. Ta odpowiedź nas jako gospodarzy tego miasta nie usatysfakcjonowała. Poza tym pojawiły się kolejne niebezpieczne zdarzenia. Wtedy w połowie roku wystąpiłem z wnioskiem o pochylenie się nad tą sprawą - relacjonuje burmistrz.

Urząd Miasta prosił także wówczas o pomoc ówczesnych parlamentarzystów: posłów Sławomira Skwarka i Krzysztofa Głuchowskiego, a także senatora Stanisława Gogacza. Wszyscy oni zapewnili o swoim wsparciu w tych działaniach.

 

Ze zmiennym szczęściem

- Później w odpowiedzi na nasz wniosek do GDDKiA otrzymaliśmy informację, że planowane jest zainstalowanie sygnalizacji świetlnej w tym miejscu oraz uporządkowanie i dodatkowe oznakowanie 2 sąsiednich przejść, przy poczcie i przy przedszkolu nr 2 - mówi Piotr Płudowski. - Tyle że z tego pisma wynikało też, iż brakuje pieniędzy na wykonanie tego zadania w 2019 r., ale jeżeli to dofinansowanie się pojawi, sygnalizacja zostanie zamontowana. Niestety tak się nie stało - dodaje.

Na szczęście otworzyła się jeszcze jedna możliwość. W 2019 r. miasto złożyło wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. Generalna Dyrekcja wyraziła na to wstępną zgodę.

- Wniosek w tej sprawie został złożony do wojewody Lecha Sprawki. Wziąłem udział w spotkaniu z nim i prosiłem o wsparcie w tej sprawie - opowiada burmistrz.

Kiedy doszło do wstępnej oceny projektów zgłoszonych do programu, okazało się, że łukowski wniosek został oceniony bardzo wysoko - znalazł się w pierwszej dziesiątce wniosków rekomendowanych do realizacji przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Problem w tym, że resort położył większy nacisk na zadania na drogach gminnych i powiatowych.

- Informacja o tym, że nie jesteśmy zakwalifikowani, zbiegła się z informacją z Ministerstwa Infrastruktury - informuje Piotr Płudowski. - Tam to zadanie znalazło się na liście 11 zadań do zrealizowania jeszcze w 2020 r., na które zostanie wydane około 20 mln zł. Nasz projekt, jedyny w województwie lubelskim, otrzyma mniej więcej 500 tys. zł. Co ważne, wszystkie te zadania wykona Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a miasto nie będzie musiało uczestniczyć w kosztach.

 

W poczuciu spełnienia

Już wiadomo, że w centrum Łukowa powstanie przyciskowa sygnalizacja świetlna zlokalizowana na przejściu naprzeciwko budynku Urzędu Miasta, a na przejściach przy Przedszkolu Miejskim nr 2 oraz przy budynku Poczty Polskiej pojawią się świecące znaki informacyjne D-6. Montaż wszystkich tych urządzeń ma znacznie poprawić widoczność pieszych na przejściach.

- Przekazuję tę informację w poczuciu spełnienia. To pokazuje, że nasze działania (pukanie do kolejnych drzwi, kiedy wcześniejszych nie udało się otworzyć) opłaciły się i skutkują. Mam nadzieję, że nie pojawią się już żadne przeszkody - kończy włodarz miasta.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

LunaLuna

0 0

Na skrzyżowaniu ul. Sokołowskiej z Mieszka I również przydałyby się światła. To jedno z najniebezpieczniejszych przejść w tym mieście. 23:34, 02.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA