Zamknij

Wiele pytań o wirusa. Samorządowcy z pow. łosickiego odpowiadają

14:11, 25.03.2020 | K.U
Skomentuj
REKLAMA

W naszym regionie pojawiły się pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem.  Wraz z rosnącą liczbą chorych, mnożą się pytania dotyczące samego zagrożenia,  przyszłości naszego kraju, naszych lokalnych ojczyzn i nas samych.

W ostatnich dniach podjęliśmy korespondencję elektroniczną z przedstawicielami powiatu łosickiego, którzy podjęli wyzwanie odpowiedzi na kilka najbardziej nurtujących kwestii związanych z wirusem

Jak pan/pani ocenia działania rządu w zakresie walki z epidemią koronawirusa?

Stanisław Stefaniuk, wójt gminy Huszlew - Śledzę wydarzenia związane z wirusem na bieżąco. Mogę przyznać, że przyjęty przez rząd scenariusz jest właściwy.

Grzegorz Pajnowski, wójt gminy Olszanka - W każdym przypadku wystąpienia choroby zakaźnej, istotne jest na wstępie podjęcie działania zmierzającego do ustalenia ogniska choroby i zahamowania drogi szerzenia się czynnika chorobotwórczego – więc jak najbardziej zasadne jest wprowadzenie ograniczeń dotyczących przemieszczania się osób. Działania pozostawmy fachowcom, ponieważ jest to nowa jednostka chorobowa i wszystkie jej uwarunkowania nie są jeszcze dokładnie poznane. Dokonywanie oceny obecnych działań rządu jest przedwczesne.

Mariusz Kucewicz, burmistrz miasta i gminy Łosice - Działania rządu oceniam dobrze.

Maciej Chraszcz, radny gminy Stara Kornica - Minister zdrowia, premier i prezydent robią co mogą. Jestem zadowolony z ich działań.

Urszula Daniluk, radna powiatu łosickiego - Działania rządu oceniam dobrze, gdyż widzę konkretne decyzje, które mają na celu chronić nas obywateli. Chcę zwrócić uwagę na to, że  wszystko co się dzieje aktualnie, jest czymś zupełnie nowym, z czym zaczyna mierzyć się ludzkość. Na tę chwilę nie ma leku, ludzie wciąż umierają. Jestem daleka od jakiejkolwiek krytyki i surowego oceniania. Myślę, że rząd robi co może w walce z epidemią.

Czy powiat łosicki jest właściwie przygotowany na moment, w którym zostanie na jego terenie potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia?

Mariusz Kucewicz - Mogę odpowiadać za stan na terenie miasta i gminy Łosice. Trudno mi oceniać powiat. To kompetencje władz powiatu oraz poszczególnych gmin. Odbyły się spotkania zespołu zarządzania kryzysowego i jest właściwy przepływ informacji, część decyzji np. o zamknięciu targowicy podjęte były po wspólnej konsultacji. Na ten stan mają przede wszystkim wpływ decyzje rządu. Dostosowaliśmy środki ostrożności do poziomu obowiązującego w całym kraju. Prowadzimy szeroką akcję informacyjną, korzystając z dostępnych nam środków komunikacji: strona internetowa, portale społecznościowe, itp. Teraz, wiele zależy od naszych mieszkańców i tego na ile odpowiedzialnie podejdą do sprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Stanisław Stefaniuk - W powiecie cały czas pracuje sztab kryzysowy, który śledzi na bieżąco sytuację i drogą mailową dzieli się aktualnym stanem zagrożenia. Można się spodziewać, że gdyby osoba z terenu powiatu zakażona korona wirusem potrzebowała pomocy, natychmiast zostałaby przetransportowana do szpitala zakaźnego w Siedlcach.

Grzegorz Pajnowski - Pytanie to nie jest skierowane do mnie, a do władz powiatu. Pozwolę sobie na prywatną i obiektywną konkluzje, że osoby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i kadra medyczna to wykwalifikowani fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Odpowiednie procedury zostały wdrożone na terenie powiatu, jak w pozostałej części kraju.

Urszula Daniluk - Powiat łosicki jest przygotowany nie gorzej niż inne powiaty. Już od jakiegoś czasu trwały rozmowy co by było gdyby? Problem wydawał się odległy i istniała nadzieja, że wirus „zginie w zarodku” i nie rozniesie się na cały świat. Tak się nie stało. Jesteśmy cały czas przed kulminacją zachorowań w Polsce o czym cały czas mówi minister Łukasz Szumowski. W naszym powiecie z pewnością mogą pojawić się chorzy. Śledząc wyniki najnowszych raportów epidemiologicznych, wydawane przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łosicach można powiedzieć, że wszystko jest analizowane - a procedury wdrażane według wytycznych. Osoby podlegające kwarantannie policja regularnie kontroluje i sprawdza.

Czy pana/pani życie zmieniło się po tym jak wirus pojawił się w Polsce?

Urszula Daniluk - Mam wrażenie, że wciąż jesteśmy na początku jakiejś drogi w związku z pojawieniem się epidemii w Polsce. Na tę chwilę niewiele zmieniło w moim życiu. Z pewnością trzeba zachować spokój, nie ulegać panice, należy słuchać lekarzy, dbać o swoje zdrowie, higienę, przestrzegać kwarantanny.

Stanisław Stefaniuk - Nie tylko moje życie uległo radykalnym zmianom. Bądźmy dobrej myśli, że obecna sytuacja ulegnie poprawie.

Grzegorz Pajnowski - W związku z pojawieniem się nowej i nie w pełni poznanej jednostki chorobowej - zarówno w funkcjonowaniu prywatnym jak i zawodowym pojawiło się wiele zmian i w dużej mierze dotyczą one obostrzeń.

Mariusz Kucewicz - Jak każdy przeżywam obecną sytuację. Z jednej strony urząd odwiedza mniej interesantów ale z drugiej doszły dodatkowe sprawy związane z obowiązującą sytuacją epidemiczną. Urząd gminy i służby gminne są w stanie stałej gotowości, aby reagować na pojawiające się problemy. Cały czas monitorujemy sytuację i współpracujemy ze służbami, zarządzaniem kryzysowym i sanepidem. Dostajemy też sporo próśb o pomoc. Staram się na to na bieżąco reagować. Poza tym, urząd pracuje normalnie. Realizujemy bieżące zadania, przygotowujemy inwestycje, opracowujemy kolejne wnioski o dofinansowanie.

Maciej Chraszcz - Tak, oczywiście że się zmieniło. Cały czas mam to w głowie i poważnie podchodzę do tego tematu.

Jak pan/pani ocenia postawę i podejście Polaków do zagrożenia epidemią?

Grzegorz Pajnowski - Przebieg choroby u części populacji jest ciężki i występują przypadki zejść śmiertelnych, dlatego większość społeczeństwa stara się nie bagatelizować problematyki i dostosowuje się do zaleceń.

Mariusz Kucewicz - Życzę sobie i innym spokoju i odpowiedzialnej postawy, która pozwoli jak najszybciej zakończyć tą skrajną dla nas wszystkich sytuację. Czekaja na nas zadania, które chcemy realizować. Myślę, że nie brakuje nam solidarności i pogody ducha, chociaż krąży wiele nieprawdziwych informacji, które sieją niepokój. Ze swojej strony staramy się je dementować aby uspokoić nastroje. Pogoda ducha w całej tej sytuacji i rozsądna, realna ocena, są bardzo ważne.

Urszula Daniluk - Mam odczucie, że bardzo odpowiedzialnie podeszliśmy do tej sytuacji. Większość z nas stosuje się do zaleceń i zdaje sobie sprawę, że to od nas wiele zależy.

Jakie będą następstwa koronawirusa?

Grzegorz Pajnowski - .Bez wątpienia można postawić tezę, że konsekwencje związane z przebiegiem występowania koronawirusa to wielopoziomowe płaszczyzny. Zmiany oddziałują już w obszarze emocjonalnym, ekonomicznym, logistycznym i farmaceutycznym.

Mariusz Kucewicz - Za wcześnie aby to ocenić. Musimy poczekać aż się to wszystko skończy.

Urszula Daniluk - Wszystko zależy od tego, jak długo będzie trwała dana sytuacja, czy zostanie odkryta szczepionka na koronawirusa i kiedy? Bo jak wiadomo wszystko wymaga czasu a wyścig o życie wielu ludzi trwa. Dla nas często są to „tylko liczby zgonów” a stoją za tym tysiące ludzkich tragedii, bo odchodzą najbliżsi. Gospodarka może bardzo ucierpieć ale jeśli nie potrwa to długo myślę, że większych konsekwencji i dramatu nie będzie.

Fot. UG Huszlew/Urszula Daniluk.fb/MiG Łosice/UG Olszanka/Powiat Łosicki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%