Zamknij

W powiecie węgrowskim i sokołowskim nowe ogniska grypy ptaków

14:32, 11.05.2021 KL Aktualizacja: 14:32, 11.05.2021
Skomentuj

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 111 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego. 

Wojewoda Mazowiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie określające środki do zwalczania choroby na terenie m.in. powiatu węgrowskiego i  sokołowskiego. Obszary te zostały objęte restrykcjami.

Wojewoda Mazowiecki 7 maja wziął udział w kolejnym posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego rozmawiał ze starostami powiatów, o bieżącej sytuacji, w związku z wystąpieniem ognisk grypy ptaków na ich terenie. Ponadto Wojewoda po raz kolejny zwrócił się z do samorządów o aktywne włączenie się w poszukiwanie grzebowiska, które pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby, ale jest też niezbędne w przypadku pojawienia się ognisk ptasiej grypy w przyszłości.

Wojewoda Mazowiecki podpisał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) m.in. na terenie powiatu węgrowskiego i sokołowskiego. Ponadto Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do starostów oraz właścicieli drobiu o podjęcie działań mających na celu ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się grypy ptaków. Inspekcja Weterynaryjna na Mazowszu wdrożyła wszystkie procedury zwalczania HPAI, określone w rozporządzeniu Wojewody. We wszystkich gospodarstwach, w których wykryto ogniska, trwają procedury związane z likwidacją choroby.

Zgodnie z rozporządzeniem, wyznaczono: „Obszar zapowietrzony” wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI), który obejmuje: w powiecie sokołowskim: w gminie Ceranów miejscowości: Rytele Suche, Rytele-Wszołki, Wola Nadbużna. W gminie Kosów Lacki miejscowości: Rytele Święckie, Bojary. 

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się m.in.: odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym miejscu w gospodarstwie; niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków; niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, innych środków transportu wjeżdżających do gospodarstwa; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków; niezwłoczne informowanie miejscowego powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności, śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się m.in.: przemieszczania produktów mięsnych uzyskanych ze świeżego mięsa ptaków z zakładu; organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki; organizowania polowań na ptaki łowne, przemieszczania z zakładów i do zakładów ptaków; odnowy populacji ptaków łownych.

„Obszar zagrożony” wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) obejmuje w powiecie węgrowskim: w gminie Łochów miejscowości: Nadkole, Łazy, Gwizdały, Brzuza, Szumin, Łosiewice, Jerzyska, Łojki. W gminie Sadowne miejscowości: Szynkarzyzna, Zarzetka, Rażny, Zalesie, Złotki, Kolonia Złotki. 

W powiecie sokołowskim: w gminie Ceranów miejscowości: Rytele-Olechny, Wszebory, Długie Grodzieckie, Długie Grzymki, Wólka Rytelska, Noski, Garnek, Przewóz Nurski, Adolfów, Długie Kamieńskie, Pustelnik, Ceranów. W gminie Kosów Lacki miejscowości: Jakubiki, Wólka Dolna, Wólka Okrąglik, Krupy, Tosie, Albinów, Guty.

Na obszarze zagrożonym nakazuje się m.in.: niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków; stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące; niezwłoczne informowanie powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności, śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, trzymanie ptaków oddzielnie od innych zwierząt, zastosowanie odpowiednich środków dezynfekujących przy wejściach i wyjściach z zakładu.

Na obszarze zagrożonym zakazuje się m.in.: przemieszczania z zakładów i do zakładów ptaków; odnowy populacji ptaków łownych; organizowania wystaw, targów, pokazów i innych zgromadzeń ptaków, w tym ich pozyskiwania i rozpowszechniania;
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Bzdury!!!Bzdury!!!

1 0

Tytuł jest nieprawdziwy, żadnych ognisk w tych powiatach nie ma!!!!!!!!!!!! 22:37, 12.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%