Zamknij
REKLAMA

800 tys. zł na karetki dla Łosic i Sokołowa Podlaskiego

11:36, 01.10.2019 | MG/FOT. AK
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 30 września, podpisano umowy na dofinansowanie zakupu nowoczesnych karetek, które będą służyć pacjentom z powiatów łosickiego i sokołowskiego.

Program wymiany ambulansów zapowiedział pod koniec sierpnia premier Mateusz Morawiecki. W tym roku przeznaczono na ten cel 80 milionów złotych. Wystarczy to na zakup 200 nowych ambulansów medycznych w całej Polsce Jeden z nich trafi do Łosic, drugi do Sokołowa Podlaskiego. W poniedziałek, 30 września, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podpisał umowy na dofinansowanie zakupu karetek. Na spotkaniach w Łosicach i w Sokołowie przekazał czeki na kwoty po 400 tysięcy złotych zastępcy dyrektora SP ZOZ RM Meditrans w Siedlcach Elwirze Banach.
- Te pieniądze pozwolą na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, ale też i osób pracujących w karetkach. Cieszę się, że z rządowego programu skorzystali nasi mieszkańcy – mówił Waldemar Kraska, który przez wiele lat pracował w ratownictwie medycznym.
Nowa karetka kosztuje około pół miliona złotych. 400 tys. zł z dotacji to ponad 80 proc. wartości pojazdu. Brakującą kwotę w obu przypadkach Meditrans dołoży z własnych środków.
W całej Polsce karetki pogotowia ratunkowego wyjeżdżają do pacjentów około 3,2 miliona razy rocznie, co daje średnio prawie sześć wyjazdów na jeden ambulans w ciągu doby. Przez to pojazdy szybko się zużywają i często ulegają uszkodzeniom. Przyjmuje się, że powinny być wymieniane już po pięciu latach użytkowania. Do tej pory jednak do pacjentów wyjeżdżały nawet kilkunastoletnie ambulanse. Co trzecia karetka w Polsce ma sześć lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach programu, średni wiek karetki pogotowia spadnie o 30 miesięcy.

(MG/FOT. AK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Pielęgniarz Pielęgniarz

3 4

Wielkie podziękowania dla pana ministra Kraski, to właściwy człowiek na właściwym miejscu i takich ludzi nam potrzeba w parlamencie 12:00, 01.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
TEST