Zamknij

W Sokołowie Podlaskim właśnie ruszyła szkoła muzyczna

14:07, 04.09.2018 | BG
REKLAMA
Skomentuj

W poniedziałkowe popołudnie, 3 września, uroczyście rozpoczął się rok szkolny w nowej placówce edukacyjnej.

Starania o stworzenie w grodzie nad Cetynią szkoły muzycznej rozpoczęły się już wiosną 2017 r. wraz ze wdrażaniem reformy edukacyjnej. Wówczas władze miasta zgodnie opowiedziały się za tym, by podjąć starania o uruchomienie placówki. Jako siedzibę wskazano budynek wygaszanego Publicznego Gimnazjum Nr 2 przy ul. Repkowskiej, które przekształcone zostało w Szkołę Podstawową Nr 3. Samorząd znalazł pieniądze na remont pomieszczeń i zakup instrumentów. W marcu zgodę na uruchomienie Szkoły Muzycznej I Stopnia wydało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W poniedziałkowej inauguracji roku szkolnego wzięli udział m.in. burmistrz Bogusław Karakula, jego zastępca Krzysztof Dąbrowski, dyrektor SP Nr 3 Jerzy Ostromecki i oczywiście uczniowie z rodzicami.

- Dzieci z Sokołowa Podlaskiego i okolic będą mogły teraz korzystać z dobra kultury, jakim jest muzyka. Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, czyni świat piękniejszym, czyni nas lepszymi. Muzyka łączy, jest językiem uniwersalnym, rozumianym przez wszystkie narody. Nasi uczniowie już niebawem zaczną kształcić się muzycznie – mówiła w poniedziałek dyrektor Szkoły Muzycznej w Sokołowie Podlaskim Aneta Mroczek. Podkreśliła, że placówka powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji burmistrza Bogusława Karakuli.

- Gdy 2 lata temu powstał pomysł utworzenia w Sokołowie Podlaskim szkoły muzycznej, to nawet ci, którzy od dawna o niej myśleli nie do końca byli przekonani, że uda nam się to zrobić – zaznaczył burmistrz. – Sprawa wcale nie była prosta, wymagała uzyskania wielu zgód, ale jak widać – udało się. Dziś możemy rozpocząć rok szkolny w Szkole Muzycznej I Stopnia. Z tej okazji chciałbym życzyć wszystkim uczniom efektywnej edukacji i tego, by zostali porządnymi muzykami, a pedagogom – dumy z wychowanków – dodał Bogusław Karakula.

- Szkoła to nie tylko budynek i instrumenty, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą: uczniowie, rodzice i nauczyciele. Bez was ta szkoła byłaby tylko pustym tworem – mówiła Aneta Mroczek i przedstawiła kadrę pedagogiczną placówki. A tworzą ją: Maja Rumocka i Piotr Szczepanik – klasa fortepianu, Krzysztof Stępień – klasa gitary, Tomasz Mirowski – klasa skrzypiec, Martyna Chojnacka – klasa akordeonu, Jarosław Wójcik – klasa trąbki oraz Katarzyna Grodzicka – klasa fletu poprzecznego. Zajęcia ze słuchu i rytmiki prowadzić będzie Joanna Dawidziuk, kształcenie słuchu – Lechosław Ryszczuk, chór cyklu 4- oraz 6-letniego Aneta Mroczek.

Do czterech klas pierwszych przyjęto w sumie 58 uczniów. Są wśród nich mieszkańcy miasta Sokołów Podlaski, powiatu, ale też m.in. Węgrowa. Uczniowie kształcić się będą w cyklu 4- lub 6-letnim. 
Pracownie muzyczne są już gotowe, instrumenty kupione, kończy się remont i adaptacja szkolnych pomieszczeń na potrzeby Sali koncertowej. Dyrektor Aneta Mroczek zapowiedziała, że uroczyste otwarcie szkoły zaplanowano w październiku, wówczas ma ona także otrzymać imię. 

(BG)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone