Zamknij

Sokołowski licealista wygrał międzynarodowy festiwal w Moskwie

09:41, 14.11.2017 | INFO/FOT.: I LO
REKLAMA
Skomentuj

W dniach 8-11 listopada Jakub Lachowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim jako jedyny reprezentant Polski rywalizował w 200-osobowym gronie.

Jakub wyruszył do Moskwy wraz z opiekunem, panią Galiną Trawkiną- Sydorienko - prezesem Stowarzyszenia  "Galicya",  jako jedyny reprezentant Polski wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Historyczno -Muzycznym Dzieci i Młodzieży  "Rosyjska Rewolucja 1917 roku". Konkurs odbył się pod hasłem „Muzyczna Pamięć  Pokoleń”. Festiwal został zorganizowany przez Teatr Muzyczny „Scena”  oraz Narodową Rosyjską Fundację «История Отечества» w ramach obchodów 100-lecia Rewolucji 1917. Festiwal odbył się w Moskwie w Sali Koncertowej Chóru Armii Rosyjskiej Pieśni i Tańca im. Aleksandra Wasiljewicza Aleksandrowa- rosyjskiego kompozytora, ludowego artysty ZSRR  i założyciela "Chóru Aleksandrowa". W Festiwalu wzięło udział około dwustu osób, przedstawicieli sześciu krajów: Polski, Włoch, Mołdawii, Serbii, Gruzji oraz Rosji. Były to zarówno chóry, zespoły muzyczno-wokalne, duety oraz soliści. Jakub wykonał dwie piosenki: Żanny Biczewskiej- Всё теперь против нас oraz marsz "Прощание славянки" (В. Агапкин, В. Лазарев). Jury w składzie: Елена Малышева - prezes Stowarzyszenia "История Отечества", Юрий Николаевич - prezes Teatru Muzycznego "Scena”  oraz Zasłużony Artysta Rosyjski -  Герман Юкавский przyznało Jakubowi I miejsce oraz certyfikat za Szerzenie Piosenki Rosyjskiej. Na co dzień w I LO Jakub Lachowski uczy się rosyjskiego u pana Sylwestra Mosieja.

- 8 listopada wyruszyliśmy z Lotniska im. Fryderyka Szopena w Warszawie. Lot zaplanowany na godzinę10.45 się opóźnił, więc wylądowaliśmy w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Szeremietiewo nieco później, około godziny 14.20 czasu. Tam mimo opóźnienia czekali na nas organizatorzy. Zatrzymaliśmy się w hotelu "Izamajlovo Gamma Delta", który oczarował nas swoim wyglądem – relacjonuje swój pobyt na festiwalu Jakub Lachowski. -Wieczorem odbyło się spotkanie z organizatorami festiwalu dotyczące dalszego przebiegu naszego pobytu. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wycieczki, zwiedzając najpiękniejsze i najbardziej znane miejsca w Moskwie: Plac Czerwony, Kreml, Sobór Wasyla Błogosławionego, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, Moskiewski Państwowy Uniwersytet oraz Państwowy Dom Towarowy, poruszając się metrem, uchodzącym za najpiękniejsze na świecie, podziwiając zapierającą dech w piersiach infrastrukturę stacji oraz zdobienia wykonane z kryształu, marmuru czy brązu. Trzeci dzień był dniem prób oraz dniem samej gali Festiwalu, która odbyła się o godzinie 17.00 na scenie Sali Koncertowej Chóru Armii Rosyjskiej Pieśni i Tańca im. Aleksandra Wasiljewicza Aleksandrowa. Wykonawcy prezentowali po dwa utwory związane z tematyką rewolucji 1917 roku. Po zakończeniu koncertu otrzymałem gratulacje nie tylko od publiczności, lecz również od organizatorów, którzy uznali mój występ za jeden z najlepszych. Ostatni dzień w Moskwie spędziliśmy, zwiedzając Izmajłowski Kreml, przez jednych nazywany rosyjskim Disneylandem, dla innych stanowiący jeden z najciekawszych przykładów rosyjskiego stylu bajkowego. Była to zdecydowanie jedna z największych przygód mojego życia, która na zawsze zostanie w mojej pamięci. Jestem bardzo wdzięczny stowarzyszeniu Rodaków Rosji "Galicya" na czele z panią Galą Trawkiną-Sydorienko oraz organizatorom festiwalu  za możliwość wzięcia udziału w tym niesamowitym kulturalnym przedsięwzięciu oraz spełnienia jednego z moich marzeń, którym było zobaczenie "Serca Rosji".

(INFO/FOT.: I LO)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone