Zamknij

Więźniowie do pracy, czyli porozumienie o współpracy z nadleśnictwem

14:33, 05.04.2022 PM Aktualizacja: 14:43, 05.04.2022
Skomentuj

5 kwietnia zostało podpisane porozumienie o współpracy między Nadleśnictwem Siedlce a Zakładem Karnym w Siedlcach.

Porozumienie zostało podpisane w siedzibie siedleckiego nadleśnictwa, gdzie na wstępie wydarzenia Nadleśniczy Jerzy Osiak zapoznał przybyłych z długoletnią historią tego miejsca. 

Nadleśnictwo Siedlce jest jednym z 14 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Położone jest na terenie różnych gmin powiatu siedleckiego, węgrowskiego i mińskiego. Swoim zasięgiem nadleśnictwo posiada długość granic ok. 311 km, obejmując obszar 1617,30 km2. Biorąc pod uwagę porozumienie wierzymy, że dotychczasowe działania podejmowane dzięki współpracy pozwolą realizować stawiane cele. Więźniowie od niedawna mogą wykonywać prace na zewnątrz zakładu, dlatego tym bardziej cieszymy się z podjętej współpracy - zaintonował Osiak.

Głównym celem porozumienia jest zwiększenie efektywności oddziaływań resocjalizacyjnych i readaptacyjnych skazanych poprzez propagowanie działalności ekologicznej i edukacyjnej oraz kształtowanie wśród osadzonych prospołecznych postaw. Przedmiotem porozumienia jest wspólne organizowanie, inspirowanie i wspieranie inicjatyw społecznych mających na celu kształtowanie społecznie pożądanych postaw wśród osób pozbawionych wolności. 

Główne założenia inicjatywy to: edukacja ekologiczna osób pozbawionych wolności, udział skazanych w zalesianiu terenów podległych Nadleśnictwu Siedlce, objęcie przez osadzonych opieką miejsc pamięci narodowej, mogił poprzez wykonywanie wokół tych miejsc prac porządkowych, wykonywanie przez skazanych czynności mających na celu dbałość o czystość terenów leśnych Nadleśnictwa Siedlce, kształtowanie wśród osadzonych postaw prospołecznych i obywatelskich - informuje ppłk. Cezary Bujak.

Jak zauważył płk Zbigniew Brzostek duża część skazanych otrzymując możliwość pracy może w ten sposób wspierać finansowo swoje rodziny, a także w innych przypadkach spłacać zadłużenie alimentacyjne, które często są przyczyną odbywania kary w siedleckim zakładzie.

Możliwość pracy jest to efekt ministerialnego programu "Praca dla więźniów", który od 2016 roku jest realizowany w coraz szerszym zakresie. Służba więzienna jest pracodawcą, która w szerokim zakresie współpracuje z różnymi miejscami. W Zakładzie Karnym w Siedlcach praca dla więźniów była od zawsze. Nie jest to tylko efekt resocjalizacyjny, ale także finansowy, który umożliwia im spełnianie obowiązku alimentacyjnego i wspieranie swoich rodzin. Ponad 50% wszystkich zatrudnionych osób odpłatnie to są osoby zobowiązane alimentacyjnie. To wszystko łączy się nie tylko resocjalizacyjnie, ale także ekonomicznie - podsumował Brzostek.

W ramach zawartego porozumienia osadzeni będą uczestniczyć w sadzeniu lasu na terenach podległych Nadleśnictwu Siedlce, opiece nad miejscami pamięci, których stale przybywa, a także budowanie na terenie zakładu karmników, budek lęgowych, hoteli dla owadów i skrzyni na sadzonki wykorzystywane w zalesianiu terenów nadleśnictwa.

(PM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%