Zamknij

Apele, przerażenie i restrykcje

19:05, 18.10.2021 | KS
Skomentuj
REKLAMA

Koronawirus na tapecie. W UM Siedlce odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której poruszono tematy związane z pandemią.

Kolejna fala koronawirusa rozpędza się. Prezydent Siedlec Andrzej Sitnik uznał więc, że to właściwy moment na zorganizowanie w Urzędzie Miasta konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli dwóch siedleckich szpitali, dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach oraz policjantów.

- Przeraża mnie liczba klas kierowanych na kwarantannę - powiedział Sitnik. - Nie wyobrażam sobie, że znowu przejdziemy na zdalne nauczanie. Zadbajmy o to, szanowni mieszkańcy, żebyśmy byli zaszczepieni. Proszę o posłuchanie opinii fachowców. Jeżeli chodzi o mnie to jestem po dwóch dawkach i czekam aż minie pół roku, aby przyjąć dawkę przypominającą.

Renata Lotek Waćkowska, dyrektor ds. medycznych, przedstawiła ciekawe statystyki związane z pandemią w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim. Oto część z nich: 76 000 - liczba osób, które przyjęły pojedynczą dawkę szczepionki, 38 000 - liczba osób, które przyjęły podwójną dawkę, 600 - liczba szczepień przypominających (trzecia dawka), 15 - liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeżeli chodzi o procent umieralności to w szpitalu tymczasowym wynosi on 16,5% na 550 pacjentów z covidem, zaś 21% z ponad 800 pacjentów w szpitalu właściwym.

Po mieście krążą pogłoski, że większość osób leżących obecnie z covidem w szpitalach to osoby w pełni wyszczepione. Lotek-Waćkowska zdementowała te rewelacje.

- W procedurze covidowej istnieje kilka punktów spustowych, które służą weryfikacji. Mówiąc inaczej, mamy kilka sit, które pokazują poziom wyszczepienia pacjentów. Jednym z nich jest wywiad lekarski. To niemożliwe, żeby zafałszować tę statystykę - powiedziała Lotek-Waćkowska.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach reprezentowała Małgorzata Medak, naczelna pielęgniarka. - Pacjenci wymagający leczenia specjalistycznego muszą być leczeni z zachowaniem izolacji i wszelkich środków ochrony - mówiła Medak.

W Szpitalu Miejskim wyszczepiono ponad 10 tysięcy osób. Obecnie tylko 155 osób ma termin na drugą dawkę, a trzecią już przyjęło 395. Jeżeli chodzi o uczniów siedleckich szkół to tylko 120 przystąpiło do szczepień.

- Sytuacja szczepień na naszym terenie nie jest optymistyczna - twierdziła Joanna Like z sanepidu. - Najlepiej wypada gmina Korczew (44,7%), zaś na drugim miejscu jest miasto Siedlce (44,6%). Na szarym końcu są gminy Zbuczyn (29,7%) oraz Wiśniew (28,2%). Średnia ogólnopolska to 52%. Liderem jest Podkowa Leśna - 69%. Zaszczepmy się dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich - apelowała dyrektor PSSE w Siedlcach.

Głos w sprawie pandemii zabrali też policjanci. Małgorzata Mazurek również apelowała, ale i zapowiadała restrykcje. - Apelujemy o zakładanie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, w miejscach publicznych. To jest dobre dla wszystkich. Chodzi o dobro mieszkańców miasta i regionu. W razie konieczności będziemy stosować represje. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie było dnia bez interwencji związanej z nieprzestrzeganiem przepisów epidemicznych.

(KS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%