Zamknij

Biegacze uczcili Akcję Burza

16:56, 20.07.2021 KL Aktualizacja: 16:58, 20.07.2021
Skomentuj

W Kotuniu odbyła się uroczystość obchodów 77 rocznicy Akcji Burza. Już po raz drugi w miejscu koncentracji wojsk powstańczych zorganizowany został Bieg Pamięci. 

W wydarzeniu, którego organizatorami byli gmina Kotuń i Stowarzyszenie Sportowe Grupy Biegaczy Skórzec Biega wzięło udział ponad 100 uczestników. Start i meta biegu znajdowały się obok kamienia, który upamiętnia miejsce koncentracji żołnierzy AK.

Bieg główny odbył się na dystansie 5 km, oprócz tego biegały dzieci, odbył się marsz nordic walking oraz 15-kilometrowy trekking, który wystartował już o 3.00 nad ranem, poprowadził go sołtys Kotunia, Jarosław Dobrowolski. Poczęstunek dla wszystkich uczestników był przygotowany przez OSP Nowa Dąbrówka, a na mecie każdy biegacz otrzymał pamiątkowy medal.

Po zawodach sportowych odbyły się oficjalne uroczystości, upamiętniające jubileusz 77. rocznicy koncentracji żołnierzy w Akcji Burza. Ich organizatorami był Urząd Gminy Kotuń z wójtem Grzegorzem Góralem, oraz Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kotuniu.

W 2004 roku poświęcono ufundowany kamień pamiątkowy w lesie kotuńskim, na pograniczu Kotunia Chlewisk, w miejscu koncentracji żołnierzy Armii Krajowej do akcji „Burza”. Na froncie oszlifowanej powierzchni kamienia wygrawerowany został napis: „ARMIA KRAJOWA/ „AKCJA BURZA”/  MIEJSCE KONCENTRACJI/  24.07.1944 r./ KOTUŃ 24.07.2004 r.” i godło Polski Walczącej. 

W miejscu gdzie znajduje się kamień, 24 lipca 1944 roku zebrał się pluton żołnierzy w skład którego wchodził oficer, 4 podchorążych, 9 podoficerów oraz trzydziestu kilku szeregowych. Byli wyposażeni w ciężkie karabiny maszynowe, pistolety, broń białą i krótką, granaty i materiały wybuchowe. Następnie sprzęt i uzbrojenie zostało załadowane na dwa wozy konne, wierzchem poruszał się dowódca, ppor. Aleksander Kąpicki.  Oddział przemaszerował przez Pieróg i Cisie w kierunku Wiśniewa. Po dwóch dniach nadszedł rozkaz mjr „Ziemowita”, aby wycofać się do Kotunia. W pobliżu bowiem zostały skoncentrowane znaczne, pancerne siły niemieckie, które przemieszczały się drogą Siedlce – Skórzec.  Z uwagi na zagrożenie zarówno dla plutonu, jak i okolicznych mieszkańców oraz zagrożenie ze strony wojsk rosyjskich zdecydowano o odwrocie. 
I chociaż żołnierze nie uczestniczyli w bitwie, wykonali ostatni rozkaz, wykazali się odwagą i gotowością. 

Co roku w tym miejscu odbywają się uroczystości, które pamiętają wydarzenia z 1944 roku. Tak było i 17 lipca br., kiedy odbył się bieg pamięci. 
W organizację wydarzenia włączyło się wiele organizacji i osób prywatnych, m.in. Gminne Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Kotuniu,  radni gminni i powiatowi, OSP w Nowej Dąbrówce, sołtys Kotunia Jarosław Dobrowolski, Muzeum Regionalne w Siedlcach, 53 Batalion Lekkiej Piechoty WOT Siedlce, 18 Batalion Dowodzenia 18 Dywizja Zmechanizowana, Zbigniew Paczuski, Galeria Pieczywa Broszków, sala weselna Wodnik, firma Ostropol Mirosław Ostrowski. 
 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%