Najlepszy Szachista Służby Więziennej w ZK Siedlce

16:51, 11.06.2021 SK

Starszy wychowawca działu penitencjarnego Zakładu Karnego w Siedlcach kpt. Adam Łukasik zdobył tytuł Najlepszego Szachisty Służby Więziennej podczas XX Jubileuszowych Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w szachach - Głuchołazy 2021.

W Głuchołazach do rywalizacji stanęło 70 najlepszych szachistów służb mundurowych w Polsce. W turnieju wystartowali zawodnicy reprezentujący Wojsko Polskie, Policję, Służbę Więzienną, Straż Graniczną, Służby Celno-Skarbowe, Państwową Straż Pożarną, Ochotnicze Straże Pożarne aktualnie pełniący służbę oraz emeryci i renciści tych służb. Zawody zostały objęte patronatem honorowym Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej, prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie oraz prezesa Zarządu Polskiego Związku Szachowego.

Podczas XX Jubileuszowych Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w szachach kpt. Adam Łukasik z Zakładu Karnego w Siedlcach ponownie sięgnął po tytuł Najlepszego Szachisty Slużby Więziennej.

Zdobyty tytuł stanowi kolejne potwierdzenie wysokich umiejętności wychowawcy z siedleckiej jednostki. Podczas uroczystego zakończenia turnieju mjr Przemysław Skórzewski reprezentujący dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Opolu wręczył funkcjonariuszowi statuetkę Najlepszego Szachisty Służby Więziennej.

Prywatnie kpt. Adam Łukasik jest zawodnikiem II-ligowego klubu szachowego Skoczek Siedlce. Wśród licznych sukcesów Adama wymienić należy, iż od 2017 r. jest Mistrzem Służby Więziennej w szachach, w 2020 r. podczas Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w szachach zajął II miejsce w turnieju szachów błyskawicznych i III miejsce w turnieju szachów klasycznych, w 2019 r. w COSSW w Kaliszu podczas I Mistrzostw Polski Służby Więziennej w Szachach pokonał przeciwników we wszystkich kategoriach. Podkreślenia także wymaga zajęta wysoka, druga lokata w Turnieju Głównym IV Mistrzostw Polski Administracji Publicznej w Szachach, które odbyły się w grudniu 2018 r.

Gra w szachy rozwija umiejętność logicznego myślenia i inteligencję. Pobudza krytyczne myślenie, zwiększa pewność siebie i pozytywnie wpływa na pamięć. Pomaga trenować myślenie przyczynowo-skutkowe oraz zależności między zdarzeniami. Rozwój wspomnianych umiejętności z pewnością sprzyja optymalnemu planowaniu i wykonywaniu zadań służbowych w każdej formacji mundurowej.