Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZK Siedlce

20:25, 01.03.2021 SK Aktualizacja: 20:26, 01.03.2021
Skomentuj

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto zostało ustanowione przez sejm w 2011 r. Proces przywracania pamięci o "Żołnierzach Wyklętych" trwa od niedawna i ma na celu upamiętnić członków antykomunistycznego podziemia i ich walkę o wolną Polskę. Data święta ma wymiar symboliczny i nawiązuje do 1 marca 1951 r., kiedy to w mokotowskim więzieniu stracono członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Sformułowania "Żołnierze Wyklęci" po raz pierwszy użyto w 1993 r. w tytule wystawy prezentowanej na Uniwersytecie Warszawskim "Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944r." Inicjatorem wystawy była Liga Republikańska. Jego autorem był Leszek Żebrowski.

Podstawową wiedzę o Żołnierzach Wyklętych skazani odbywający karę pozbawienia wolności w siedleckiej jednostce penitencjarnej zdobywają dzięki prowadzonym przez kadrę zakładu karnego oddziaływaniom kulturalno-oświatowym, które mają na celu kształtować postawy obywatelskie i patriotyczne. Skazani przebywający w warunkach izolacji więziennej mieli możliwość bliższego poznania kim byli Żołnierze Wyklęci dzięki edukacji polegającej na emisji przez więzienny radiowęzeł pogadanki informacyjnej dotyczącej członków polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i ich działań, wykonywaniu różnorodnych plakatów, gazetek tematycznych w oddziałach mieszkalnych, zapoznaniu się z pracami drukowanymi traktującymi o Żołnierzach Wyklętych znajdującymi się w księgozbiorze biblioteki zakładu karnego, a także udziale w konkursach: wiedzy i plastycznym mających na celu upowszechnienie wiedzy o najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej.

Kadra penitencjarna umożliwia osadzonym udział w zajęciach kulturalno-oświatowych, które przybliżają im najważniejsze karty historii naszego kraju. Prowadzone oddziaływania penitencjarne przez funkcjonariuszy Służby Więziennej niezaprzeczalnie sprzyjają kształtowaniu pożądanych cech osobowości wśród skazanych, co z kolei zwiększa ich szanse na efektywne funkcjonowanie w społeczeństwie.

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%