Zamknij

Wystawa „Rok 1920 w regionie siedleckim”

22:30, 07.09.2020 | SK
Skomentuj
REKLAMA

Archiwum Państwowe w Siedlcach zaprasza na wystawę archiwalną "Rok 1920 w regionie siedleckim". 

Prezentowane dokumenty podzielić można na dwie grupy, które najprościej określić nazwami: przed bitwą i po bitwie.

W pierwszej części będą to zatem informacje dotyczące przegrupowań wojsk, świadczenia ludności na ich rzecz, odezwy partii politycznych i organizacji społecznych, pisma administracji terenowej przestrzegające przed agitacją bolszewicką, dezerterami, zachęcające do tworzenia komitetów pomocy żołnierzowi polskiemu, polecające ludności ochronę mostów czy zarządzające ewakuację, aż po Manifest Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski do polskiego ludu robotniczego miast i wsi rozlepiany w Siedlcach 14 sierpnia 1920 r.

W części drugiej dominują dokumenty dotyczące porządkowania spraw po krótkotrwałej okupacji regionu przez wojska bolszewickie. W samych Siedlcach Sowieci byli od 12 do 18 sierpnia 1920 r. Po ich odwrocie administracja państwowa zajmowała się wyłapywaniem dezerterów i kolaborantów, organizowaniem zbiórek broni i przedmiotów zrabowanych przez bolszewików, porzuconych w czasie nagłego odwrotu, oraz zakładaniem lokalnych komitetów ochrony grobów żołnierzy polskich poległych podczas bitwy warszawskiej. Natychmiast też podjęła zadanie zbierania świadectw okupacji.

Całość pokazuje mobilizację znakomitej większości narodu polskiego oraz jego odpowiedzialne współdziałanie z organami wojska, policji i administracji państwowej w celu przeciwstawienia się najeźdźcy, a następnie usuwaniu skutków jego obecności w regionie.

Link do wystawy: klik

Na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Siedlcach można też obejrzeć wystawę poświęconą bitwie pod Skrzeszewem stoczonej 19 sierpnia 1920 r.: klik

(SK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz