Zamknij

Fejm, challenge, beka...

09:19, 08.11.2019 Organizatorzy Aktualizacja: 23:21, 08.11.2019
Skomentuj

W Siedlcach trwa kampania „Widzę - rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”.

5 listopada jej organizatorzy (Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Komenda Miejska Policji w Siedlcach oraz IPA Region Siedlce) spotkali się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta z uczniami pięciu siedleckich szkół: Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Siedlcach, Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Władysława Rawicza, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 im. Władysława Broniewskiego, Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach, Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego. W zajęciach uczestniczyło 388 uczniów.

Kto pyta, ten…. dostaje odpowiedź
Kolejne z zaplanowanych  w Siedlcach dla uczniów klas V- VIII spotkań otworzył Andrzej Sitnik, Prezydent Miasta Siedlce. Nawiązując do nazwy kampanii, zachęcał do zadawania pytań. Przypomniał, że nie ma pytań trudnych czy nieodpowiednich. Pytania pozwalają znaleźć odpowiedź na nurtujące wątpliwości.

O różnych uzależnieniach
Młodzi ludzie narażeni są na różne niebezpieczeństwa zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. W czasie spotkania nie mieli problemów ze wskazaniem ich. Wiedzieli także czym jest samo uzależnienie. Czy ta wiedza chroni ich jednak przed popadnięciem w nie? Monika Mikołajczyk (Szkoła Podstawowa Nr 11 oraz IPA Region Siedlce) wyjaśniała jak wybór dokonany przez młodego człowieka może wpłynąć na zdrowie, wyniki w nauce, relacje z innymi, a w przyszłości także na pracę. W czasie eksperymentów z narkogoglami młodzież mogła m.in. przekonać się w jaki sposób środki zmieniające świadomość zaburzają koncentrację i koordynację, spowolniają czas reakcji, zniekształcają obraz.

Ja w łazience, ja w szkole, ja na wycieczce, ja z kanapką…
Podczas zajęć Monika Mikołajczyk sporo miejsca poświęciła także tworzeniu przez młodych ludzi wizerunku w wirtualnym świecie. Czy warto wszystko zamieszczać w Internecie? Co fakt komentowania w mediach społecznościowych  różnych treści mówi na twój temat? Czy na pewno warto pokazywać wszystkim zdjęcia dokumentujące każdą minutę życia? Czy to, co zamieszczasz dzisiaj, będzie równie ważne jutro? Czy tego, co zamieszczasz dzisiaj, nie będziesz wstydził się jutro? Co o tobie mówią udostępniane innym treści i komentarze? To tylko niektóre z pytań, na które razem z  uczestnikami szukała odpowiedzi.

Co robić z emocjami, by żyło się lepiej
W czasie spotkania pojawiały się wątki dotyczące emocji i sposobów radzenia sobie z  nimi. Edyta Biarda (Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach) rozmawiała z uczniami na temat różnych trudnych sytuacji doświadczanych przez uczestników spotkania. Co można zrobić, gdy trudnych emocji- złości, gniewu, strachu, obawy,  lęku- zgromadziło się dużo? Medytować, wykrzyczeć się, uprawiać sport, czytać książkę, pogadać z koleżanką, jeździć na rowerze,… Pomysłów uczniowie mieli mnóstwo. Na pewno jednak emocji nie można zbyt długo tłumić, wybuchają wtedy w najmniej oczekiwanym momencie. Uczniowie mechanizm ten poznawali w czasie eksperymentu z balonami.

Chellange - wyzwania wśród młodych
- Co to jest prawo?
- Prawo to inaczej zasady.
-  Po co jest prawo? Po co są zasady?
- Zasady są po to, żeby je łamać!

W każdej z grup wyjaśnieniem czym jest prawo i dlaczego warto go przestrzegać rozpoczynał spotkanie z młodzieżą asp. szt.  Sławomir Stefaniak z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Rozmowa z uczestnikami zajęć dotyczyła sytuacji, w których najczęściej dochodzi do łamania prawa przez młodych ludzi.

- Gdzie najczęściej dochodzi do łamania prawa?
- W Internecie!

Światu wirtualnemu i w tej części spotkania poświęcono wiele miejsca. Przedstawiciel KMP mówił między innymi na temat poczucia anonimowości i bezkarności sprawców, lęku ofiar i konieczności przerwania spirali zła przez powiedzenie osobie dorosłej o trudnej sytuacji, której czasem młodzi doświadczają.

W czasie spotkania rozmawiano także na temat zjawiska zwanego challengem- to różnego rodzaju wyzwania, które szczególnie bawią nastolatków, a polegają na zrobieniu czegoś głupiego i podzieleniu się tym w Internecie. Młodzi często dokumentują przebieg podejmowanych wyzwań i dzielą się zdjęciami czy filmami w sieci. Dlaczego to robią? Uczestnicy zajęć nie mieli wątpliwości- dla beki, dla fejmu, bo przegrali zakład, z nudy, dla zabawy. Nastolatek po prostu kieruje uwagę wszystkich na siebie, inni mają go podziwiać. O konsekwencjach zazwyczaj nikt nie myśli. W czasie spotkania w ramach kampanii przyszedł czas, by właśnie o skutkach tego rodzaju zachowań porozmawiać.

W zajęciach prowadzących wspierali także przedstawiciele Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach: Elżbieta Cała, Maria Lech oraz Piotr Kowalczuk.

Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Andrzej Sitnik - Prezydent Miasta Siedlce, patronat medialny objęło „Życie Siedleckie”.

(Organizatorzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%