Zamknij

Studia to za mało

10:17, 23.10.2019 MP Aktualizacja: 10:38, 23.10.2019
Skomentuj

- Jeżeli podejmiesz pracę już w trakcie studiów, twój start w życie zawodowe będzie zupełnie inny, niż osoby, która pokazuje tylko dyplom – zapewnia Ewa Nasiłowska, kierownik Działu Promocji Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Niedawno ruszył rok akademicki. Czas zatem, by studenci skupili się na wykładach i ćwiczeniach. Czy tylko nauką powinni zaprzątać sobie głowy? Realia współczesności pokazują, że same studia nie wystarczą, by swobodnie i bez kompleksów poruszać się na rynku pracy.

Do biura po karierę
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, jak co roku, wychodzi do swoich studentów z ofertą Biura Karier. Misją tej jednostki jest udzielanie wszechstronnej i profesjonalnej pomocy studentom i absolwentom w płynnym przejściu od okresu studiów do etapu poszukiwania i znalezienia pracy. Pracownicy Biura czynią więc co w ich mocy, by – gdy już zdołają przyciągnąć do siebie studentów – dodać im skrzydeł i otuchy w zetknięciu się z twardym rynkiem pracy. Mają też na swoim koncie organizację większych wydarzeń. Jednym z nich jest Ogólnopolski Tydzień Kariery, którego siódma już odsłona trwa właśnie na siedleckiej uczelni. Zainaugurowany 21 października Tydzień trwać będzie aż do wtorku – 29 października. Wypełnią go wykłady i warsztaty poprowadzone prze specjalistów z urzędów pracy (wojewódzkiego i powiatowego), Ochotniczego Hufca Pracy oraz Centrum Integracji Społecznej.
– Inicjatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym celem przedsięwzięcia jest włączenie różnych instytucji w proces kształtowania sylwetki zawodowej studentów czy absolwentów wyższych uczelni – wyjaśnia Zbigniew Karczmarzyk, prorektor ds. rozwoju na UPH w Siedlcach.

Pasja, Profesja, Powołanie
Któż z nas nie chciałby wcielać w życie słynne słowa Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Podobne założenie przyjęli organizatorzy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Przyświeca mu bowiem hasło: „Pasja, profesja, powołanie”.  Wykładowcy wraz ze studentami poszukają odpowiedzi na pytania: Jak połączyć pasję i zainteresowania z przyszłą profesją?  Jak zarobić pieniądze na tym, co lubimy?. - Zależy nam, żeby nasi studenci nie męczyli się w swojej pracy – zaznacza Ewa Nasiłowska.

Czas na eksperymenty
Młodość to okres, w którym szukamy tego, z czym chcemy związać swoje życie na stałe. To czas, gdy najlepiej uczymy się na własnych błędach. – Często krąży nam po głowie pytanie, czy kierunek studiów, który wybraliśmy, pozwoli w przyszłości zrealizować nasze pasje i ambicje. Zdecydowałem się na udział w zajęciach organizowanych w ramach OTK między innymi właśnie po to, by rozwiać swoje wątpliwości – przyznaje Piotr Wawak, student zarządzania.
- Te długie trzy czy pięć lat studiów to najlepszy czas na zdobywanie doświadczenia. Podjęte przez nas decyzje nie muszą być na całe życie – podkreśla Ewa Nasiłowska. (...)

Biuro Karier zaprasza w swoje progi – siedziba mieści się w akademiku przy ul. 3 Maja. Uwaga! Jeżeli student nie przyjedzie do biura, biuro przyjedzie do studenta! W każdą środę na innym wydziale działa mobilne Biuro Karier, w którym można załatwić wszystko to, co w stacjonarnym, czyli skorzystać z doradztwa zawodowego, zarejestrować się w systemie poszukiwania pracy, stworzyć CV, porozmawiać z doradcami, czy wykonać testy kompetencyjne. (...)

Cały tekst w wydaniu papierowym ŻS z 25 października

(MP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%