Zamknij

Ponad 13,3 mln zł dofinansowania na aparaturę medyczną i rewitalizację

13:30, 06.11.2018 | N.S
Skomentuj

6 listopada w Siedlcach odbyło się podpisanie umów o dofinansowanie na doposażenie siedleckich szpitali w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzymał ponad 13,3 mln zł na nowoczesną aparaturę medyczną, a także stworzenie pacjentom miejsca do rehabilitacji, rekreacji i edukacji. Umowy podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i beneficjenci. Projekty są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To nie jest pierwszy i nie ostatni projekt, który będzie realizowany przez szpital wojewódzki. Te środki są skierowane przede wszystkim do mieszkańców, którzy tutaj trafiają. Pamiętajmy, że to jest jedna część większej koncepcji. - mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. - Dzisiaj trzeba sobie jasno powiedzieć, że te środki są trudne do pozyskania, tych środków jest zawsze za mało, ale zawsze staramy się znaleźć środki dla szpitali, ponieważ wiemy, że są bezpośrednio związane z pacjentami. 

Pierwszy projekt to Rozbudowa i modernizacja wraz z zakupem wyposażenia Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, modernizacja wraz z zakupem wyposażenia Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o..
Całkowita wartość projektu wynosi 10 905 105,02 zł z czego: 7 367 841,99 zł – środki Unii Europejskiej, 3 537 263,03 zł – środki Samorządu Województwa Mazowieckiego. Realizacja projektu zaplanowana jest do 31 sierpnia 2019 roku.
Projekt ma na celu: wzrost efektywności leczenia oraz szybszy powrót do zdrowia pacjentów dzięki zastosowaniu nowych technik leczenia, poprawa warunków, bezpieczeństwa poprzez modernizację szpitala oraz doposażenie oddziałów, podniesienie standardu świadczenia usług, obniżenie kosztów eksploatacji budynku, uzyskanie optymalnych układów funkcjonalnych poprzez likwidację zbiorowych pomieszczeń i zastąpienie ich łazienkami przy salach łóżkowych, poprawa efektywności poprzez rozszerzenie zakresu świadczeń medycznych, poprawa jakości życia pacjentów poprzez zastosowanie nowoczesnych technik diagnostyki i leczenia, ograniczających rozwój choroby.
Drugi projekt to Przebudowa terenu szpitalnego obejmującego infrastrukturę techniczną, małą architekturę oraz tereny zielone jako miejsce biernej i czynnej hortiterapii z wykorzystaniem do rehabilitacji leczniczej dzieci i dorosłych. 

Całkowita wartość projektu wynosi 8 132 745,33 zł z czego: 4 823 482,38 zł – środki Unii Europejskiej, 1 133 692,19 zł – dofinansowanie z Budżetu Państwa, 2 175 570,76 zł – stanowią środki Samorządu Województwa Mazowieckiego. Realizacja projektu zaplanowana do 31 stycznia 2020 roku.
Zgodnie z założeniami, poprawa atrakcyjności rewitalizowanego terenu szpitalnego przyczyni się do wykorzystania tej przestrzeni na cele:

  • rehabilitacyjne - w ramach zajęć hortiterapi w ogrodzie i w budynku przez cały rok możliwa będzie terapia w naturalnym środowisku, dzięki czemu u pacjentów poprawiać się będzie koordynacja ruchowa, zmniejszy się poziom stresu i napięcia nerwowego,
  • rekreacyjne - pacjenci, jak również odwiedzający odpoczywać na przygotowanych na ten cel terenach zielonych, ławkach, w altankach i pergolach,
  • sportowe - mieszkańcy Siedlec i okolic, zarówno amatorsko, jak i zawodowo uprawiający sport, będą mogli w ramach na nowo zagospodarowanego terenu: uprawiać jogging, skorzystać z siłowni zewnętrznej, uprawiać jogę w otoczeniu natury,
  • edukacyjne - uczniowie szkół z Siedlec dzięki bogatej szacie roślinnej terenu będą mogli korzystać na tym obszarze z terenowych lekcji,
  • kulturalne - na zrewitalizowanym terenie będą organizowane kulturalne wydarzenia plenerowe, ponadto, wzdłuż ciągów pieszych okresowo ustawiane będą wystawy lokalnych artystów.

?

?

 

 

 

(N.S)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone