Zamknij
REKLAMA

Siedlczanie po raz piąty wyruszą w Orszaku Trzech Króli

11:05, 02.01.2018 | Organizatorzy, opr. MT
REKLAMA
Skomentuj

Tegoroczne uliczne jasełka wpisują się w 200-lecie istnienia diecezji siedleckiej.  Nawiązywać do tego wydarzenia będą przedstawiane sceny, m.in.: odczytanie bulli powołania diecezji siedleckiej, czy też scena przedstawiająca bohaterstwo i męczeństwo Unitów Podlaskich.

Orszak odbędzie się w sobotę, 6 stycznia. Jego trasa przebiegać będzie podobnie jak w ubiegłym roku - od kościoła p.w. Św. Stanisława poprzez ul. Piłsudskiego i Wojskową oraz ul. Cmentarną do katedry. Przewidziane jest pięć scen ukazujących ważne wydarzenia z historii naszej diecezji oraz zwyczaje panujące w dzisiejszym świecie, a wszystko przeplecione atmosferą oktawy Bożego Narodzenia.

Możemy dać nadzieję
Podczas imprezy zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna na potrzeby Fundacji „Dajemy Nadzieję” ze Lwowa. Głównym celem tej fundacji jest pomoc charytatywna ubogim oraz praca i służba w ofiarowaniu drugiemu człowiekowi chrześcijańskiej miłości, szerzenia kultury i sztuki, wspierania edukacji i inne działania wspomagające Organizacje Pożytku Publicznego na Ukrainie.

Co ofiarowali królowie?
Każdego roku orszak przyciąga licznych uczestników, pomimo niekiedy dotkliwego mrozu pragną wyrazić swoją przynależność do Kościoła włączając się w odtworzenie staropolskich tradycji ulicznych jasełek w atmosferze radości, jedności oraz wspólnego kolędowania w drodze do nowo narodzonego Jezuska. Wszystko po to, aby móc na wzór Trzech Króli oddać Bogu pokłon i ofiarować to, co mamy najcenniejszego. Dla Trzech Króli była to mirra - symbolizująca wg św. Ireneusza i Orygenesa zapowiedź śmierci Jezusa, kadzidło - jako boska natura Jezusa, i złoto - czyli  po prostu kruszec, a jednocześnie symbol królewskiego pochodzenia, coś drogocennego.

Logistycznie
W związku z przemarszem uczestników orszaku zamknięte będą ulice w centrum miasta w następujących godzinach: od 12.15 do 14 - ul. Floriańska na odcinku od Pułaskiego do Piłsudskiego; 9-14 - ul. Kilińskiego na odcinku od Piłsudskiego do Pułaskiego w obu kierunkach; 8.30-15 - ul. Bpa I. Świrskiego na odcinku od Ks. Niedziałka do Kochanowskiego.

Szczegółowy plan Orszaku Trzech Króli przedstawia się następująco:
godz. 11.45 - msza św. w kościele p.w. Św. Stanisława;
godz. 13 - zawiązanie zgromadzenia na placu przed kościołem, scena I - Rozpoczęcie Orszaku; 
godz. 13.20 - przemarsz ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Kilińskiego, scena II - Męczennicy Podlascy;
godz. 13.30 - przejście ul. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Wojskową, scena III - Zwyczaje Bożonarodzeniowe;
godz. 13.45 - przejście ul. Wojskową, scena IV na wysokości Galerii Siedleckiej - Walka Dobra ze Złem oraz przejście ul. Cmentarną do Katedry, scena V - Pokłon Trzech Króli;
godz. 14.15 - przemówienia biskupa Kazimierza Gurdy oraz prezydenta Wojciech Kudelskiego; poczęstunek, dzielenie się opłatkiem;
godz. 15-15.30 -  kolędowanie. 

Organizatorami orszaku są Fundacja Nasza Szkoła oraz Katolicka Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Więcej na: siedlce@orszak.org

(Organizatorzy, opr. MT)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone