Zamknij

CBA chce odwołania członka zarządu powiatu garwolińskiego

09:38, 26.09.2017 | opr. JS/fot. CBA.gov.pl
REKLAMA
Skomentuj

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wnieśli o odwołanie Józefa Tomali z funkcji członka Zarządu Powiatu Garwolińskiego i kierownika Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łaskarzewie.

Agenci  CBA ustalili, że Józef Tomala od 2014 r. do chwili zakończenia kontroli naruszał ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne,  poprzez łączenie funkcji Członka Zarządu Powiatu Garwolińskiego z funkcją Prezesa Zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Przemyślu, w której posiadał ponad 50 % udziałów.

Zgodnie z art. 4 pkt. 6 ustawy antykorupcyjnej – osoby wymienione w art. 1 i 2 ustawy m. in. członkowie zarządu powiatu, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego czy też  posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 % akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10 % kapitału zakładowego - w każdej z tych spółek.

- W związku z wynikami kontroli, z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Przewodniczącego Rady Powiatu Garwolińskiego wystąpienie pokontrolne, w których wniosło o odwołanie z funkcji Członka Zarządu Powiatu kontrolowanej osoby - poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Wprost z ustawy wynika, że jeżeli zakaz narusza osoba na takim stanowisku, to rada odwołuje ją z pełnionej funkcji najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym jej przewodniczący uzyskał informację o przyczynie odwołania.

CBA zwróciło się też burmistrza Łaskarzewa o odwołanie Tomali z funkcji kierownika SP ZOZ w Łaskarzewie, ponieważ jako osoba pełniąca funkcję publiczną łączy ją z pracą kierownika jednostki organizacyjnej gminy. Gmina także ma miesiąc na rozwiązanie umowy o pracę.

 

 

(opr. JS/fot. CBA.gov.pl)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone