Zamknij

Piękniejszy, z nową ramą, bez stygmatu - św. Franciszek wrócił do Siedlec

13:27, 12.12.2016 | MD, opr. MT
REKLAMA
Skomentuj

Jedyny w Polsce obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka” przeszedł klasyczną konserwację dokonaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W nowej krasie wrócił już do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, gdzie od 21 stycznia będzie można go podziwiać.

By dzieło Mistrza z Toledo cieszyło oczy wbrew upływającemu czasowi, pracował nad nim interdyscyplinarny zespół, złożony z konserwatorów, fizyków, chemików i historyków sztuki. 

W ramach nowej strategii ochrony zaprojektowano i wykonano stylową ramę, dzięki której nie tylko będzie można lepiej wyeksponować obraz, ale która pełnić będzie także funkcję ramy mikroklimatycznej, zabezpieczającej arcydzieło zarówno przed dalszymi zmianami, jak i innymi potencjalnymi zewnętrznymi zagrożeniami. Konserwacja „Ekstazy św. Franciszka” przebiegała zgodnie z przygotowanym programem prac i zgodnie z oczekiwaniami przyniosła nowe odkrycia i nowe informacje. Najważniejsze z nich to:
- odsłonięcie na marginesach płótna autorskiej warstwy malarskiej, czego efektem jest powiększony format obrazu o 4 cm na szerokość i 2 cm na wysokość,
- odsłonięcie drobnych, ale znaczących fragmentów autorskiej sygnatury,
- odsłonięcie i wyeksponowanie czerwonych linii, które są promieniami Boskiego światła nakierowanymi na stygmaty świętego,
- naukowe potwierdzenie, że stygmat na habicie został wtórnie dodany i oryginalnie tam nie występował – stygmat został usunięty.

(MD, opr. MT)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone