Zamknij

Światło obrazu. Festiwal spotkań fotograficznych

UwS 13:06, 18.06.2024 Aktualizacja: 13:07, 18.06.2024
Skomentuj

Uniwersytet w Siedlcach stał się przestrzenią do interakcji i wymiany myśli, w której spotykają się ludzie związani z fotografią, aby rozmawiać, uczyć się od siebie nawzajem i inspirować.

15-16  czerwca br. w niezwykłą podróż przez świat fotografii zabrali nas artyści z  Pracownia Sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych UwS. Zamysłem organizatorów Festiwalu Światło Obrazu było stworzenie na Uniwersytecie w Siedlcach okazji do wyjątkowego spotkania miłośników fotografii, którzy będą mogli zgłębić tajemnice rzeczywistości poprzez obrazy, na których światło pozostawiło ślad swojej obecności.

W sobotę, 15 czerwca odbyło się oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Spotkań Fotograficznych, które poprowadził dr Marcin Sutryk z Pracowni Sztuki Uniwersytetu w Siedlcach. Prof. dr hab. Mirosława Minkiny Rektor Uniwersytetu dokonał uroczystego otwarcia Festiwalu, zachęcając uczestników do odważnej i inspirującej dyskusji o sztuce fotografii.  Wydarzeniem inaugurującym był wykład pt. „Szarość i Absurd — Kadry ze schyłku PRL-u” Andrzeja Kiełbowicza. Po oficjalnym otwarciu, festiwalowicze mieli niebywałą okazję oglądać prace w towarzystwie ich autorów, którzy  chętnie oprowadzali po swoich wystawach. W ramach festiwalu odbyły się liczne wykłady i warsztaty na temat fotografii w tym m.in.: wykład Marcina Babicza „Rzeczywistość wirtualna, a może nie tak bardzo wirtualna?” i warsztaty „Fotografia 360” Włodka Pawłowa, „Fotografia uliczna”, „Świat moim okiem – czyli jak pokazać coś, co jest niedostrzegalne” Krzysztofa Włostowskiego oraz „Kozacki spacer z fotografią mobilną” poprowadzony przez Grzegorza Kozaka. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu przygotowano wyjątkową gratkę -  koncert multimedialny TAX 4 MOON.

Swoje wystawy zaprezentowali: Monika Cichoszewska - Powroty do natury, Piotr Janiak – Industrialne, Mariusz Filipowicz – Numbers, Paweł Miazga – Śledztwo zakończone, Mariusz Mykicki – Lalki, Włodek Pawłow – Lalki, Tomasz Sikora – Obrazy odnalezione, Marcin Sutryk – Gęby, Wiktoria Świętuchowska – Sny, Tomasz Załęski – INSTAX oraz wystawy zbiorowe: Fotografie ze zbiorów Akademickiej Galerii Fotografii (Krzysztof Gierałtowski, Edward Hartwig, Janusz Hereźniak, Marek Karewicz, Janina Nasierowska, Zofia Nasierowska, Wojciech Prażmowski, Tomasz Sikora, Tomasz Tomaszewski, Wiktor Wołkow), Koło Astronomiczne pulsar (opiekun Mirosław Trociuk) – Podróż dookoła Ziemi, Polish Street Photography – Zdjęcia wyróżnione w konkursie Polska ulicznie 2017, Pracownia eksperymentów Audiowizualnych (prowadzący Gamid Ibbadulajew), Pracownia Fotografii, Sztuki Plastyczne (prowadzący dr Marcin Sutryk).

Podczas drugiego dnia festiwalu uczestnicy mogli obejrzeć „Twarze ZAiKS-u” Piotra Tołwińskiego (kuratora Galerii fotografii FOCUS), „Historię fotografii dla (nie)wtajemniczonych. Absurdy i ciekawostki”, Sebastiana Murzy, „Pozy i powroty. Prezentację twórczości” Moniki Cichoszewskiej, „Pejzaże z bliska i z daleka” Mariusza Mykickiego oraz „Co jeszcze można fotografią...? - czyli kilka słów o fotografoterapii” Karoliny K. Ignut, a także wziąć udział w warsztatach.

Uczestnikom festiwalu przyświecały słowa Rolanda Barthesa „To co Fotografia powiela w nieskończoność, nastąpiło tylko jeden raz; powtarza więc mechanicznie to, co już nigdy nie będzie się mogło egzystencjalnie powtórzyć. [...] Fotografia jest Istnieniem Poszczególnym w sposób absolutny, najwyższą Przyległością i Przypadkowością.” Fotografia zatrzymuje czas w sposób trwały i bezwzględny. Moment, który został uchwycony, mógłby równie dobrze zostać zarejestrowany w inny sposób lub nie zaistnieć. To, co zostaje uchwycone na fotografii, często zależy od przypadku, nieprzewidywalnych czynników (momentu decydującego) czy chwilowej decyzji fotografa.

Niewątpliwie w ten czerwcowy weekand udało się stworzyć przestrzeń do interakcji i wymiany myśli między uczestnikami, w której spotykają się ludzie związani z fotografią, aby rozmawiać, uczyć się od siebie nawzajem i inspirować. Uczestnicy wykreowali świat, gdzie światło nie tylko oświetla, ale również odkrywa pewną rzeczywistość, kreuje nowe znaczenia czy nawet - czego nie wykluczamy -  istnienia. Poprzez różnorodne wystawy, warsztaty, wykłady i dyskusje wspólnie eksplorowali czasami techniczne aspekty fotografii (tego nie da się uniknąć J ) ale także jej estetyczne, filozoficzne, a być może nawet metafizyczne wymiary.

W ramach wydarzenia powstała również specjalna „Przestrzeń Otwarta” dla wszystkich tych, którzy chcieli zaprezentować swoje własne fotografie. W salach Pracowni Sztuki Uniwersytetu w Siedlcach zaadaptowano na tę okazję specjalne miejsca, które miały zachęcić pasjonatów fotografii w każdym wieku i o różnym poziomie doświadczenia do dzielenia się swoją twórczością z innymi. Festiwal Spotkań Fotograficznych „Światło Obrazu” jest częścią Wschodniego Festiwalu Fotografii.

(UwS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%