Zamknij

środa, 13.03

Siedlce, Muzeum Regionalne

W Muzeum Regionalnym, do 31 marca, można obejrzeć niecodzienną wystawę ceramicznych rzeźb.
Ukazują one wyobrażenia syren z różnych kultur i epok w ludzkich dziejach. Łączenia ludzkich postaci z budową i cechami ptaków, ryb, a nawet tworzonych w artystycznej wyobraźni pozaziemskich istot podjął się Aleksander T. Bieguński tworząc cykl prac zatytułowany „Syreny - ewolucja”.
Aleksander T. Bieguński, mimo iż od dawna zadomowił się w Warszawie, korzenie rodowe ma w Siedlcach, że już w siedleckich dokumentach z okresu księżnej Aleksandry Ogińskiej są informacje o jego prapra...dziadku. Artysta, z wykształcenia doktor nauk chemicznych, w doskonały sposób łączy swoją teoretyczną wiedzę z twórczymi dążeniami.
- W ceramice fascynuje mnie nie tylko tworzenie formy, ale przede wszystkim proces wypału i możliwość osiągania różnych efektów na powierzchni pracy, dzięki eksperymentom ze szkliwami, wypałami redukcyjnymi, różnorakimi związkami chemicznymi i zapomnianymi technikami zdobniczymi - mówi o swojej pracy twórczej.
Prace eksponował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Jego rzeźby znajdują się w wielu polskich i zagranicznych prywatnych kolekcjach. W Siedlcach jego dzieła można zobaczyć po raz pierwszy.

© zyciesiedleckie.pl | Prawa zastrzeżone